Co z cenami nieruchomości w 2020?

Co z cenami nieruchomości w 2020?

Z pewnością każdy z nas się zastanawia, co będzie dalej jeśli chodzi o nieruchomości co z cenami po wydarzeniach w aktualnym roku. Oczywiście, żyjemy nadal w czasie pandemii, lecz już teraz myślimy o tym, jak mniejszy lub większy lock down odbije się na rynku nieruchomości, czy to w tym, czy też w przyszłym roku. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, patrząc na obie strony medalu. Podejdziemy do tematu zarówno jako osoba, która chce kupić nieruchomość, ale także jako osoba, która ma nieruchomość na sprzedaż.

Chcę kupić nieruchomość – czego mogę się spodziewać?

Naturalnie żyjemy w bardzo trudnych czasach, w których ceny nieruchomości odbijają to, jak zachowuje się rynek. Patrząc na nieruchomości co z cenami przewidujemy raczej złe scenariusze, ponieważ koszty wybudowania nieruchomości zaczynają się znowu zwiększać - poprzez problemy zarówno w kwestiach dostarczania materiałów, jak i cen transportu czy rosnące się koszty tzw. robocizny.

Cala sprawa ma jednak dwa oblicza, ponieważ o ile deweloper w każdej chwili może zadecydować o podniesieniu ceny za metr kwadratowy budowanej nieruchomości, o tyle nie zawsze będzie to podwyżka na tyle duża, by zrekompensować mu wcześniejszy wzrost kosztów. W praktyce nowe mieszkania obecnie "trzymają" swoje ceny, bądź lekko idą w górę, lecz nie w takim stopniu, aby zdecydowani klienci rezygnowali z zaplanowanych zakupów.

W tym wszystkim trzeba jeszcze pamiętać o bankach, które z uwagi na pandemię koronawirusa podniosły swoje oczekiwania wobec przyszłych kredytobiorców. W całej układance problem tworzy się w momencie, kiedy bank odmawia nam kredytu z uwagi na brak zdolności kredytowej, choć mieliśmy ją przed rozpoczęciem pandemii.

Faktycznie, ostatnie miesiące pokazują jasno, że banki stały się bardzo sceptyczne. Muszą rozsądnie rozgraniczać  środki swoich klientów, którzy, jak wiadomo, często decydowali się na wypłaty dużych sum ze swoich kont. Kolejna kwestia to faktyczne problemy w wielu branżach, które dyskredytują w oczach banków różne grupy zawodowe ze względu na negatywne finansowe konsekwencje pandemii.

Chcę sprzedać swoje mieszkanie – czy muszę zejść z ceny?

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, ceny mieszkań, szczególnie używanych, czasami wydają się być trochę niższe, niż w czasach "przed koronawirusem". Chcąc zapewnić sobie klienta, musimy brać pod uwagę to, że jego zdolność kredytowa, bez jego faktycznej winy, może być niższa z uwagi na asekruację banków. Jeśli więc chcemy sprzedać naszą nieruchomość na rynku wtórnym szybko, musimy pogodzić się z ustaleniem niższej, bardziej atrakcyjnej dla kupujących ceny. Wtedy z pewnością pojawią się klienci, którzy będą chcieli dokonać zakupu naszej nieruchomości.

Jak potoczy się to wszystko w kolejnych miesiącach? Co do nieruchomości co z cenami? Ciężko prorokować dziś w świecie nieruchomości, ponieważ jest to zależne od sytuacji zarówno światowej, jak i krajowej. Na dzień dzisiejszy rynek nie zareagował wielką paniką i aktualnie nic nie wskazuje, że tak się stanie w najbliższych miesiącach. Jeśli jednak planujemy zakup nieruchomości, lepiej zająć się tym tematem teraz, kiedy można czasem jeszcze kupić okazyjnie mieszkania z rynku wtórnego. 

Nieruchomości co z cenami dla inwestora?

Jest to także dobry moment dla osób inwestujących w nieruchomości, ponieważ posiadając odpowiedni kapitał i chcąc zarobić na rynku nieruchomości, nie ma lepszego momentu niż teraz. Dzięki obniżkom cenowym, możemy dziś zacząć inwestować w nieruchomości, zyskując nawet do 15% ich wartości. Ceny spadają, ponieważ niektórym osobom, które chcą sprzedać swoje nieruchomości, zależy na czasie, na szybkim znalezieniu klienta kupującego.

Jeśli więc myślimy o zakupie nieruchomości, jest to najlepszy moment dla inwestora, który ma swój kapitał. Dziś możemy czasami część tego kapitału zaoszczędzić i kupić albo atrakcyjniejsze mieszkanie za tą samą cenę, albo mieszkanie  tańsze w porównaniu do sytuacji ze stycznia czy lutego 2020 r.

Podsumowując więc cały temat „nieruchomości co z cenami” możemy jasno stwierdzić, że jest to czas najwyższy na zakup nieruchomości, jeśli takowy planowaliśmy. Warto próbować swoich sił, tym bardziej, kiedy jesteśmy pewni, że bank podejdzie do nas pozytywnie. Jeśli mamy odłożone środki na zakup nieruchomości, to jest także  idealny czas ku temu, aby poszukać okazji na lokalnym rynku.


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]