Jak będzie zmieniał się współczesny rynek nieruchomości?

Jak będzie zmieniał się współczesny rynek nieruchomości?

Poprzedni rok był szczególnie korzystny dla deweloperów, banków udzielających kredytów hipotecznych, a także osób dokonujących sprzedaży lub najmu nieruchomości. Gdy jedni się cieszą, drudzy mają powody do zmartwień. Chodzi oczywiście o nabywców, którzy muszą zaakceptować bardzo wysokie ceny domów, mieszkań oraz działek budowlanych. W jaki sposób będzie zmieniał się współczesny rynek nieruchomości na przestrzeni nadchodzących lat?

Rok 2020 nie przyniesie obniżki cen

Jeśli przymierzasz się do zakupu nieruchomości w roku 2020, nie mamy dla Ciebie dobrych informacji. Nic nie wskazuje na to, by ceny miały zanotować jakiś znaczący spadek. Wszystko za sprawą utrzymującego się - mimo sytuacji związanej z koronawirusem - popytu. Rynek nieruchomości w 2020 roku wciąż będzie windował ceny, choć szacuje się, że wzrosty nie będą tak intensywne jak w roku poprzednim. Co wpływa na aktualny boom gospodarczy na rynku nieruchomości? Przede wszystkim wzrost wynagrodzeń, a także niskie stopy procentowe. Ponadto, nigdy nie brakuje młodych ludzi poszukujących swego pierwszego własnego "dobrego miejsca", osób starszych, chcących zamienić mieszkanie zbyt duże na ich potrzeby lub ulokowane na wysokim piętrze bez windy na bardziej dogodne, czy inwestorów lokujących gotówkę w stabilnym sektorze przynoszącym dochód.

Prognozowanie przyszłości na rynku nieruchomości nie jest zadaniem łatwym. Należy bowiem uwzględnić liczne czynniki geopolityczne, które będą wpływać na ogólną sytuację na rynku. Eksperci mają zatem różnie opinie na temat nadchodzących zmian.

Kiedy nastąpi obniżka cen na rynku nieruchomości?

Jedno jest pewne. Wzrosty cen na rynku nieruchomości nie będą trwały wiecznie. Wystarczy spojrzeć na sytuację w krajach zachodnich. Dobrym przykładem jest Hiszpania. O ile w pierwszych latach XXI wieku, ceny nieruchomości w tym kraju rosły lub utrzymywały wysoki poziom, o tyle kryzys w latach 2012-2015 doprowadził do totalnej zapaści. Skorzystali na tym inwestorzy, którzy chętnie kupowali luksusowe apartamenty za bezcen. Dzisiaj, nieruchomości te generują ogromny zysk z tytułu najmu.

Sytuacja na rynku nieruchomości jest dynamiczna. Po gwałtownych wzrostach zawsze następuje wyraźne spowolnienie. Następnie pojawia się moment kulminacyjny, w którym ceny zaczynają stopniowo spadać. Pojawia się także groźba kryzysu, który doprowadzi do gwałtownych spadków. Podobna amplituda charakteryzowała rynek nieruchomości w wielu krajach na przestrzeni lat.

Trzy scenariusze dla rynku nieruchomości w Polsce

Eksperci są podzielenie w swoich prognozach. Ciężko bowiem przewidzieć zmiany, które mogą wystąpić na przestrzeni najbliższej dekady. Możemy wyróżnić trzy popularne scenariusze:

  • Rynek nieruchomości będzie się rozwijał przez kolejne lata. Ceny wciąż będą rosnąć, ale w przeciągu 3-4 lat zauważymy wyraźne spowolnienie wzrostów.
  • Jeszcze w roku 2020 pojawi się wyraźne spowolnienie gospodarcze, ale na wyraźną obniżkę cen będziemy musieli poczekać kilka lat.
  • W drugie połowie 2020 roku nastąpi załamanie, a ceny na polskim rynku nieruchomości zaczną spadać. Ten scenariusz wydaje się obecnie najmniej prawdopodobny.

Większość specjalistów skłania się do drugiej opcji, która zakłada, że już w roku 2020 nastąpi zatrzymanie imponujących wzrostów, które utrzymywały się od kilku lat. Nie będzie to jednak załamanie, ale jedynie spowolnienie rynkowe. Nie należy się jednak spodziewać wyraźnych spadków, przynajmniej w przeciągu najbliższych dwóch lat.

Rynek nieruchomości sprzyja inwestorom

Wzrosty cen na rynku nieruchomości zaoferowały ogromne zyski inwestorom, którzy postanowili ulokować swoje pieniądze w tym obszarze gospodarki. Największe profity zanotowali również deweloperzy, którzy na 1mkw sprzedawanych nieruchomości zarabiają kilka tysięcy złotych. Koniunktura sprzyja również bankom, ponieważ w dobie bliskich zeru stóp procentowych w Polsce, coraz więcej ludzi decyduje się na podjęcie kredytu hipotecznego na zakup domu lub mieszkania.

W trudnej sytuacji znajdują się natomiast sami nabywcy, którzy muszą akceptować wysokie ceny. Biorąc jednak pod uwagę wzrost cen w kontekście wynajmu nieruchomości, wielu ludzi nie chce płacić pieniędzy za coś, co nie należy do nich. W związku z tym, wolą zaciągnąć kredyt, byle tylko zdobyć własne cztery kąty. Rynek nieruchomości zawsze jest niesprawiedliwy dla jednej ze stron.


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]