Kryzys na rynku nieruchomości jest mało prawdopodobny

Kryzys na rynku nieruchomości jest mało prawdopodobny

Na początku 2020 roku agent nieruchomości miał sporo powodów do radości. Wiele wskazywało na to, że koniunktura trwająca od kilku lat, będzie trwać w najlepsze. Sytuacja zmieniła się jak w kalejdoskopie na skutek pandemii koronawirusa, która sprawiła, że świat stanął w miejscu. Pojawia się wiele pytań o to, jakie skutki globalne będzie miała pandemia. Jak zmieni się rynek nieruchomości? Czy wykwalifikowani pośrednicy mają powody do obaw?

Przed pośrednikami nieruchomości trudne miesiące

Jak doskonale wiemy, zarobki agenta nieruchomości są mocno uzależnione od jego wyników. Pośrednik rzadko otrzymuje podstawowe wynagrodzenie i zwykle bazuje na systemie premiowym. Aktualnie, sytuacja agentów nieruchomości jest trudniejsza niż jeszcze kilka miesięcy temu. Trwająca pandemia w pewnym zakresie ograniczyła  transakcje na rynku nieruchomości. Wszyscy z niecierpliwością czekają bowiem na unormowanie sytuacji. Niektórzy wstrzymują się ze sprzedażą czy kupnem nieruchomości.

Agent nieruchomości należy zatem do grona zawodów, które na chwilę obecną są dotknięte kryzysem epidemiologicznym. Na szczęście pojawia się coraz więcej promyków nadziei, które pozwalają sądzić, że w najbliższych miesiącach kryzys zostanie zażegnany. Pozostaje jednak bardzo istotne pytanie: jak zmieni się rynek nieruchomości po pandemii?

Gwałtowny spadek cen czy utrzymanie wysokiego pułapu?

Pozornie może się wydawać, że odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Wiele osób straci pracę lub będzie musiało zaakceptować niższe wynagrodzenie. Tak poważna pandemia na długo pozostanie w pamięci i będzie odciągać od poważnych inwestycji. To sugeruje osłabienie koniunktury. Rynek nieruchomości będzie musiał zatem zareagować obniżką cen, aby przyciągnąć klientów. Scenariusz ten wydaje się bardzo prawdopodobny, jednak znajdziemy również przesłanki, które sugerują, że ceny nieruchomości mogą wzrosnąć.

Doświadczony agent nieruchomości świetnie zdaje sobie sprawę, że w dobie kryzysu nieruchomości są jedną z najpopularniejszych form lokaty na przyszłość. Po ostatnich cięciach stóp procentowych, lokaty stały się wysoce nieopłacalne. Giełda? To zawsze oznacza spore ryzyko. A nieruchomości? One zawsze utrzymują pewien poziom, a w perspektywie długoterminowej pozwalają wierzyć w zysk. W tym scenariuszu, spadek cen nastąpi tylko na chwilę, aby szybko wrócić do poziomu przed pandemią.

Czy agent nieruchomości może spać spokojnie?

Najtrudniejsze na pewno będzie przetrwanie najbliższych miesięcy. Największe biura nieruchomości były zmuszone do redukcji etatów oraz obniżek pensji. Jednak pandemia kiedyś się skończy, a wówczas świat będzie powoli wracał do normalności. Nie ulega wątpliwości, że wiele osób nie będzie w stanie zrealizować swoich planów zakupu nieruchomości w najbliższym czasie. Jeżeli jednak spadek cen nastąpi, a może być tak, że przynajmniej chwilowe spadki odnotujemy, część kupujących spróbuje wykorzystać sytuację.

To oznacza, że doświadczony i ceniony agent nieruchomości nie powinien się obawiać o brak pracy w przyszłości. Rynek nieruchomości bardzo często odżywa najszybciej po kryzysie, właśnie ze względu na chwilowy spadek cen stanowiący okazję dla inwestorów. W trudniejszej sytuacji znajdzie się młody agent nieruchomości, który dopiero niedawno wkroczył na rynek. Wiele wskazuje na to, że w zawodzie tym dojdzie do sporych redukcji zatrudnienia ze względu na mniejszy popyt.

Czy dobry agent nieruchomości powinien obawiać się spadku koniunktury?

Pandemia koronawirusa, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie powinna załamać rynku nieruchomości. Możemy oczekiwać, że spadnie popyt, ale chwilowy spadek cen przyciągnie zainteresowanie inwestorów oraz osób, które od lat odkładały na własne mieszkanie. Niższa cena pozwoli wielu osobom spełnić swoje marzenie. Pandemia powinna jednak zatrzymać wzrosty, które obserwowaliśmy w ostatnich kilku latach. Agent nieruchomości powinien zatem spodziewać się pewnej stagnacji cenowej, jednak po zwalczeniu kryzysu, nie powinien narzekać na brak pracy.


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]