Zakup mieszkania z kredytem gwarantowanym

Pakiet rządowy wprowadza wiele zmian dotyczących kwestii finansów, które dotyczyć będą przedsiębiorców, ale również osób prywatnych. To także nadchodzące propozycje związane z zaciąganiem kredytów mieszkaniowych. Co zmieni się wraz z Nowym Ładem na rynku nieruchomości?


Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Ustawa przewiduje wsparcie tych osób, które chcą zakupić mieszkanie w Bydgoszczy na kredyt, jednak nie posiadają wkładu własnego. Państwo ma poręczyć wkład własny do poziomu nawet 100 000 zł dla kredytobiorców w wieku 24-40 lat.

Wkład własny dla banku jest zabezpieczeniem przed ewentualnym spadkiem wartości nieruchomości. Z drugiej jednak strony, to także możliwość oceny przez bank wiarygodności kredytobiorcy. Posiadanie minimum 10% wkładu własnego jest oznaką dla banku, że klient może generować nadwyżki finansowe w swoim budżecie. 

Nowy Ład zakłada istnienie państwowej gwarancji wkładu własnego, która realizowana będzie przez Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK poręczy nam do 20% kwoty kredytu mieszkaniowego, jednak nie więcej niż kwotę 100 tys., a kredyt z gwarancją będzie udzielany na minimum 15 lat. Pomoc obejmie wyłącznie zobowiązania hipoteczne w walucie polskiej, aby uniknąć wystąpienia ryzyka kursowego. Ustawa zawiera także mechanizmy, które pozwalają ograniczyć ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań. Kredytu gwarantowanego będą mogły udzielać banki, które zawrą umowę z BGK. Dodatkiem do tej nowości będzie tzw.spłata rodzinna.

Spłata rodzinna

To projekt połączony z gwarantowanym kredytem mieszkaniowym. Przysługuje, jeśli w czasie spłaty kredytu dojdzie do powiększenia gospodarstwa domowego o drugie lub kolejne dziecko. Będzie to 20 tys. w przypadku drugiego dziecka, a także 60 tys. dla trzeciego i kolejnego.

Warunki uzyskania wsparcia

Kredytobiorca oraz osoby z jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania. Istnieje jednak wyjątek - to sytuacja, gdy w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje lub więcej dzieci. Wówczas rodzice mogą posiadać inne mieszkanie, nie większe jednak niż 50m² - jeśli mają dwójkę dzieci, 75m² - jeśli  trójkę i 90m² z czwórką pociech. Dla rodzin z piątką dzieci limity metrażowe nie obowiązują.

Z kolei spłata rodzinna obowiązuje dla gospodarstw domowych, w których w trakcie spłaty kredytu gwarantowanego rodzina powiększy się o drugie lub kolejne dziecko. Co ważne, w  dniu spłaty nie można być właścicielem mieszkania innego, niż to zakupione z zastosowaniem gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

Poszukiwanie i zakup mieszkania nie tylko dla rodzin, ale również młodych małżeństw, będzie znacznie ułatwione. Ustawa zastrzega jednak, że nie jest to wsparcie dla osób o niskich dochodach. Mogą z niego skorzystać wyłącznie osoby, których zarobki umożliwiają spłatę kredytu na mieszkanie (czyli posiadają zdolność kredytową), ale nie mają jednocześnie środków na wkład własny. Z pewnością rynek nieruchomości, a przede wszystkim rynek mieszkań w Bydgoszczy będzie się prężnie rozwijał dzięki takim rozwiązaniom.


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]