W roku 2020 zapłacimy większy podatek od nieruchomości

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości jest wyjątkowo niekorzystna dla konsumentów. Ceny stale rosną i na ten moment nic nie wskazuje na to, aby w roku 2020 miały nastąpić zmiany. Co więcej, musimy pamiętać o tym, że od 1 stycznia zwiększa się również podatek od nieruchomości. To efekt inflacji, która staje się coraz bardziej odczuwalna w naszym kraju. Jakich wzrostów cen w roku 2020 mogą oczekiwać podatnicy?


Podatek podyktowany wzrostem inflacji

Postępującą inflację widzimy w sklepach. Za 100 złotych kupimy obecnie znacznie mniej, niż jeszcze 2-3 lata temu. Na wzrost cen wpływają nowe podatki, ale również zmiany klimatyczne, które odbijają się niekorzystnie na rolnictwie. Znaczący spadek wartości złotego widoczny jest również na rynku nieruchomości. Tyle tylko, że w tym przypadku jest to spowodowane doskonałą koniunkturą, która sprawia, że ceny mieszkań i domów w ciągu ostatnich lat stale idą w górę. W Warszawie oraz Krakowie, średnia cena za 1 mkw przekroczyła barierę 10,000 złotych. To astronomiczne granice, a wiele wskazuje na to, że w nadchodzących latach ceny wciąż mogą rosnąć.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że wskaźnik inflacji w pierwszym półroczu 2019 roku wyniósł 1,8%. Taki stan rzeczy sprawił, że rząd postanowił podnieść podatek od nieruchomości. W praktyce, do skarbu państwa wpłyną dodatkowe środki, ale sami konsumenci po raz kolejny przekonają się, jak ulotną wartość mają pieniądze. Nie dziwi fakt, że tak wielu zamożnych ludzi stara się zabezpieczyć swój kapitał właśnie na rynku nieruchomości poprzez zakup i wynajem mieszkań.

Jak wzrosną podatki od nieruchomości w roku 2020?

Jeśli chodzi o mieszkania oraz domy, podatek wzrośnie o 2 grosze za 1mkw powierzchni użytkowej. Od stycznia 2020 roku będzie to zatem kwota 0,81 PLN / mkw. Jeśli chodzi o posiadane grunty, tutaj cena za 1 mkw wzrośnie o 1 grosz do kwoty 0,5 PLN. Pozornie nie są to duże podwyżki, jednak odczują je najbardziej osoby posiadające dużą działkę. Znacznie więcej zapłacą także sami rolnicy posiadający rozległe tereny uprawne. Zwykli konsumenci nie powinni się obawiać dużych różnic. Podatek od nieruchomości o powierzchni 50mk2 będzie wyższy o złotówkę. Za takie mieszkanie w roku 2020 zapłacimy 40,50 złotych.

Warto zaznaczyć, że wzrośnie również podatek za miejsce postojowe w budynku (np. w garażu podziemnym). Tutaj, stawka wzrasta 15 groszy za 1mkw. A zatem, obecna stawka za miejsce postojowe wynosi 8,05 PLN od metra.

Więcej zapłacą przedsiębiorcy

Po raz kolejny, wzrost podatków odbije się najmocniej na małych przedsiębiorstwach. Osoby prowadzące własny biznes muszą się bowiem liczyć z większym wzrostem podatków. W ich przypadku, cena za metr kwadratowy gruntu wzrośnie o 2 grosze do granicy 0,95 PLN. W przypadku powierzchni biurowej, cena będzie wyższa o 0,43 zł. Stawka wyniesie zatem 23,90 PLN za mkw. Firmy posiadające powierzchnię biurową 100 mkw zapłacą zatem 2390 PLN podatku od nieruchomości za rok 2020.

Podatki pójdą górę w nadchodzących latach?

Koniunktura na rynku nieruchomości trwa w najlepsze. Inwestorzy stale polują na mieszkania w dogodnej lokalizacji. Niezwykle popularny jest także home staging, czyli technika polegająca na znacznym podniesieniu wartości nieruchomości, w celu sprzedaży lub wynajmu za najlepszą możliwą cenę. Jednocześnie, nic nie wskazuje na to, aby w Polsce spadł wskaźnik inflacji. Wręcz przeciwnie, wiele wskazuje na to, że inflacja może rosnąć.

Łącząc te dwa czynniki otrzymujemy odpowiedź na pytanie, dlaczego podatek od nieruchomości w roku 2020 jest wyższy. Jednocześnie możemy zakładać, że w roku 2021 nastąpi kolejna podwyżka cen. Zmiany nie są szczególnie odczuwalne przez posiadaczy mieszkań lub domów jednorodzinnych. Wzrost cen najbardziej dotknie jednak rolników z dużą powierzchnią uprawną, a także przedsiębiorców płacących za powierzchnię biurową.


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]