Na co zwrócić uwagę podczas zakupu gruntu budowlanego?

Wybieramy działkę idealną! Na co zwrócić uwagę podczas zakupu gruntu budowlanego?

Planujesz budowę domu marzeń? Rozpocznij od znalezienia działki budowlanej, na której powstaną Twoje cztery kąty. Wybór może być ogromny, jednak na kupujących czyhają różne przeszkody, o których warto wiedzieć przed podpisaniem umowy. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed zakupem działki.


Zacznij od zebrania informacji

Zakup ziemi w celu budowy domu dla wielu może wydawać się prostą sprawą. Jednak zanim zapadnie decyzja o transakcji warto zapoznać się z dokumentacją, obejrzeć teren, a nawet… zajrzeć do lokalnych kronik lub prasy. Co wziąć pod uwagę podczas kupna działki?

 • kształt działki,

 • jakość gruntu,

 • topografia,

 • orientacja,

 • zadrzewienie,

 • historia,

 • uzbrojenie,

 • dostęp do drogi.

Kształt działki i topografia

Podczas pierwszej prezentacji działki warto zwrócić uwagę na jej użyteczność. Jej kształt nie powinien ingerować w usytuowanie budynku. Działki o nietypowych kształtach mogą być zbyt wąskie lub takie, że dom zostanie zorientowany na stronę południową. Są więc przeszkodą w optymalnym zagospodarowaniu terenu. Dobrym rozwiązaniem jest wybór działki w kształcie prostokąta lub kwadratu.

Nie mniej istotna jest także topografia działki. Należy unikać terenów: pochyłych, zalewowych lub zasypowych. Zazwyczaj na takich terenach zwiększają się koszty inwestycji ze względu na dodatkowe prace. W tym przypadku zawsze warto postawić na bezpieczeństwo!

Położenie działki oraz jej okolicę można sprawdzić na geoportalu, który daje dostęp do map i innych danych przestrzennych. Dostępne są tam informacje o lokalizacji adresów, podziemnym uzbrojeniu terenu, a nawet zdjęcia lotnicze. 

Konieczne jest też sprawdzenie, czy dany teren jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego - a jeśli tak, co dokładnie MPZP przewiduje na obszarze, który nas interesuje.

Cechy działki

Orientacja działki dotyczy położenia względem stron świata. Oglądając działkę warto wyobrazić sobie rozkład pomieszczeń w planowanym budynku. Korzystne będzie zlokalizowanie ogrodu na południu i zachodzie. Od południa warto także umieścić salon i taras. Tam, gdzie najchłodniej, a więc od północy, powinny znaleźć się pomieszczenia gospodarcze oraz kuchnia. Sypialnie powinny wychodzić na wschód

Podczas pierwszej wizyty dopytać należy także o rodzaj i klasę gruntu, który zamierzamy kupić. Ma to bowiem wpływ na przyszły sposób użytkowania działki. Nie każdy grunt pozwala na budowę domu, posadowienie piwnicy lub uprawę roślinności. Właściciel działki może posiadać wyniki badań geotechnicznych, a jeśli nie, warto pomyśleć nad ich wykonaniem przed zakupem.

Zadrzewienie również może mieć wpływ na przyszłe plany budowy. Mimo, że drzewa można naruszyć i nie są stałym elementem działki, to jednak w wielu przypadkach ich wycinka wymaga prawnych pozwoleń. Generuje to dopełnienie dodatkowych formalności, a co się z tym wiąże - również kosztów.

Media na działce - uzbrojenie

To także ważna kwestia podczas zakupu działki. Podłączone media pozwalają na szybsze rozpoczęcie budowy domu i podnoszą wartość nieruchomości. Pełne uzbrojenie działki to doprowadzenie do niej prądu, gazu, wody, kanalizacji oraz przyłączy światłowodowych. Dobrze, jeśli działka ma zapewnioną możliwość przyłączenia do sieci wodociągowej, ciepłowniczej i elektroenergetycznej. Zwłaszcza bez prądu nie ma możliwości wybudowania jakiegokolwiek budynku. Przyłączenie działki do mediów odbywa się poprzez złożenie wniosków do dystrybutorów zakładów energetycznych, gazowniczych i innych. Warto też sprawdzić, czy działka posiada prawidłowo zapewniony dostęp do drogi publicznej.

Historia posesji

Warto zapytać właściciela, a nawet sąsiadów, o historię działki. Dane o tym, czy na terenie były wcześniej posadowione obiekty, mogą być bardzo cenne przed zakupem. Ważna jest także informacja dotycząca gromadzenia się wody, poprzednich budynków oraz liczbie właścicieli tego gruntu. Dobrym rozwiązaniem może być zapoznanie się z lokalnymi starymi gazetami, księgami lub mapami toczących się podczas wojny walk. Może zdarzyć się, że na działce wciąż znajdują się niewybuchy lub inne materiały, których usunięcie wymaga specjalnych środków.

Jak znaleźć idealną działkę?

Zacznij od określenia swoich potrzeb, a więc:

 • wybierz projekt domu,

 • wyznacz możliwości finansowe,

 • znajdź lokalizację,

 • sprawdź warunki zabudowy,

 • sprecyzuj wielkość, kształt i orientację działki.

Sposobów poszukiwania działki jest naprawdę wiele. Możesz rozpocząć działania od przejrzenia ofert w Internecie. Często jednak zamieszczone tam ogłoszenia są nieaktualne, a niekiedy wprowadzają w błąd, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy biura nieruchomości z Bydgoszczy.


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]