10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę kupując mieszkanie

Kupno mieszkania lub domu to jedna z najważniejszych decyzji życiowych, często bardziej stresująca niż własny ślub czy zmiana pracy. Wiadomo, takich transakcji nie robimy często, zwykle zaledwie 1-2 razy w życiu, na co dzień pracujemy w innych branżach niż nieruchomości, a słowa "księga wieczysta", "podatek PCC" czy "spółdzielcze prawo do lokalu" brzmią dla nas jak język kosmity:-)

Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć Wam 10 rzeczy, na które naprawdę warto zwrócić uwagę, wybierając swoje przyszłe miejsce do życia. Oto nasz subiektywny wybór:

  1. Lokalizacja: Lokalizacja jest według nas kluczowym czynnikiem. Zastanów się, czy oglądane mieszkanie znajduje się w dogodnej dla Ciebie okolicy pod względem dostępu do pracy, szkół, sklepów, komunikacji publicznej i innych udogodnień. Jeśli lubisz biegać czy jeździć rowerem - czy w pobliżu znajdziesz miejsca, które to umożliwią? Jeśli często pomagasz rodzicom, czy z danego miejsca łatwo i szybko do nich dojedziesz? Przeanalizuj wszystkie "za" i "przeciw", bo wewnątrz nieruchomości zawsze możesz sobie wszystko pozmieniać - a lokalizacji zmienić się już tak łatwo nie da.

  2. Cena: Określ swój budżet i upewnij się, że cena wybranej nieruchomości mieści się w jego ramach. Pamiętaj, że oprócz ceny zakupu, musisz ponieść również koszty dodatkowe - np. notarialne czy związane z uruchomieniem kredytu hipotecznego. Jeśli korzystasz z pomocy profesjonalnego pośrednika nieruchomości, upewnij się, jakie wynagrodzenie pobiera za swoją pracę i na jakim etapie transakcji jest ono płatne. Na naszej stronie internetowej znajdziesz mieszkania w różnych cenach: https://www.dobre-miejsce.pl/oferty/mieszkania

  3. Rozmiar i układ pomieszczeń, piętro, widok z okna: Sprawdź, czy wybrane mieszkanie spełnia Twoje potrzeby pod względem ilości pokoi, metrażu i układu pomieszczeń, a jeśli nie - czy można w nim dokonać zmian aranżacyjnych? Które ściany można z łatwością wyburzyć, a które są nośne i ruszyć ich nie można? Może warto rozważyć przestawienie którejś ze ścianek działowych, albo powiększyć łazienkę kosztem przedpokoju? Wyjrzyj przez wszystkie okna znajdujące się w lokalu - czy otoczenie jest przyjazne? Czy odległość między budynkami jest do zaakceptowania? Czy Twoje okna nie są zacienione przez wysokie drzewa lub bloki? Jak mieszkanie umiejscowione jest względem stron świata? Czy na balkonie będzie wiecznie gorąco czy wiecznie chłodno?

  4. Stan techniczny: Ocen stan techniczny nieruchomości, a jeśli masz z tym kłopot i zwyczajnie się na tym nie znasz, zabierz ze sobą na oględziny fachowca. Jeśli w nieruchomości jest potrzebny remont, zastanów się, czy jesteś gotów na takie wyzwanie? W dzisiejszych czasach nie tylko chodzi o koszty materiałów wykończeniowych, ale też o dostępność fachowców i koszty ich tzw. robocizny.

  5. Inwestycje w okolicy: Sprawdź, czy w bezpośredniej okolicy planowane są jakieś istotne inwestycje, które mogą wpłynąć na jakość życia lub wartość Twojej nieruchomości. Co mówi o tym Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego? Czy przypadkiem za chwilę nie będą budować pod Twoimi oknami linii tramwajowej lub drapacza chmur?

  6. Infrastruktura i udogodnienia: Upewnij się, że w okolicy znajdują się sklepy, placówki edukacyjne, placówki medyczne i inne potrzebne na co dzień udogodnienia.

  7. Stan prawny nieruchomości: Zbadaj stan prawny mieszkania, aby upewnić się, że nie spotkają Cię żadne problemy z tytułem własności czy z obciążeniami widniejącymi na nieruchomości. Analiza stanu prawnego pomoże Ci też w określeniu, jakich dokumentów będziesz potrzebować od sprzedającego, by sfinalizować transakcję. Jeśli nie odróżniasz pełnej własności od spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub masz kłopot z interpretacją zapisów księgi wieczystej, zwróć się o pomoc do specjalisty, który zapewni Ci bezpieczeństwo podczas całego procesu nabywania lokalu.

  8. Perspektywy rozwoju okolicy: Zastanów się, jakie są perspektywy rozwoju okolicy. Czy jest to miejsce, które ma potencjał na wzrost wartości nieruchomości w przyszłości?

  9. Koszty utrzymania: Ocen koszty utrzymania nieruchomości, takie jak podatki, opłaty za media czy czynsz (jeśli dotyczy). Kto zarządza nieruchomością? Czy wiążą się z tym dodatkowe opłaty?

  10. Sąsiedzi i otoczenie: Zbierz informacje na temat sąsiadów i otoczenia, aby upewnić się, że czujesz się tam komfortowo.

To tylko kilka z kwestii, na które warto naszym zdaniem zwrócić uwagę. Wybór nieruchomości zależy zawsze od indywidualnych potrzeb i preferencji, dlatego staranne zbadanie wszystkich dostępnych opcji i konsultacja z ekspertem mogą Ci pomóc w podjęciu najlepszej decyzji. Możesz też sprawdzić, w czym my - poza pośrednictwem w sprzedaży czy zakupie mieszkania - możemy Ci pomóc: https://www.dobre-miejsce.pl/uslugi-dla-klienta


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]