5 pytań o… świadectwo charakterystyki energetycznej.

  1. 1. Świadectwo charakterystyki energetycznej – co to jest?

Świadectwo energetyczne określa zapotrzebowanie danego lokalu lub budynku na energię,  którą wykorzystuje się na potrzeby jego lokatorów - np. do ogrzewania pomieszczeń, wentylacji, podgrzewania wody, klimatyzowania wnętrza czy oświetlenia. Dzięki certyfikatowi energetycznemu możemy łatwo porównać koszty związane z eksploatacją różnych nieruchomości, a w razie potrzeby – zdefiniować działania podnoszące efektywność energetyczną.

Konieczność sporządzania takich świadectw istnieje w Polsce od 2009 r., jednak do tej pory musiały je było posiadać tylko budynki wybudowane po tej dacie. Nowelizacja przepisów, która wejdzie w życie 28 kwietnia br., znacząco rozszerzy te wymagania.

2. Kto musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Do tej pory certyfikat musiał być przekazywany kupującemu w momencie nabycia prawa własności budynku lub lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub wynajmu nieruchomości wybudowanych po 2009 r. Za brak świadectwa energetycznego prawo nie przewidywało żadnych kar.

Od 28.04.2023 r. certyfikat energetyczny będzie wymagany bez względu na rok budowy nieruchomości w następujących sytuacjach:

 -  kiedy będziemy chcieli złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie;

- kiedy będziemy chcieli sprzedać lub wynająć swoje mieszkanie lub dom.

 Nowelizacja wprowadza karę finansową za brak wymaganego dokumentu – wprawdzie nie określa jej górnej granicy, ale przypuszcza się, że złamanie prawa będzie nas kosztować nawet do 5.000zł.

3. Kto nie musi posiadać certyfikatu   energetycznego?

Nie martw się. Jeśli w najbliższym czasie nie planujesz sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, nie musisz posiadać świadectwa energetycznego. Z jego posiadania są również zwolnione:

  • budynki podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
  • budynki kultu religijnego;
  • budynki przemysłowe oraz gospodarcze niewyposażone w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;
  • budynki mieszkalne, przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
  • budynki wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2;
  • gospodarstwa rolne o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na poziomie nie wyższym niż 50 kWh/(m2 * rok).

   4. Kto sporządza certyfikat energetyczny?

Audyt energetyczny budynku może sporządzić wyłącznie uprawniony audytor energetyczny lub doradca energetyczny. Taka osoba musi posiadać wiedzę jednocześnie z zakresu budownictwa, instalacji elektrycznych oraz ogrzewnictwa i wentylacji. Wybierając wykonawcę naszego zlecenia, sprawdźmy, czy figuruje on w wykazie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – tylko takie osoby są uprawnione do przygotowywania certyfikatu.

Nasze biuro współpracuje ze sprawdzonymi firmami sporządzającymi certyfikaty energetyczne – zadzwoń, przekażemy Ci kontakt.

5. Ile kosztuje sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej?

Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy tu od lokalizacji nieruchomości, a także jej specyfiki. Ceny certyfikatów dla mieszkań zaczynają się od około 250zł - 350zł, dla domów – od 300zł – 400zł. Budynki wielorodzinne, przemysłowe, gospodarcze itp. są wyceniane indywidualnie.

certyfikat energetyczny


Chcesz wiedzieć, w czym jeszcze możemy Ci pomóc?

Zajrzyj na https://www.dobre-miejsce.pl/uslugi-dla-klienta

Zadzwoń: kom. 608 816 637


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]