Bezpieczny Kredyt 2% - 10 zasad (kto, ile, na co?)

Im bliżej lipca 2023 r., tym więcej zapytań o preferencyjny kredyt na zakup pierwszego mieszkania lub domu. Przypomnijmy więc jego podstawowe zasady:

1)      Kredyt przeznaczony jest dla osób do 45. roku życia. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, wystarczy, że warunek wieku spełni chociaż jedno z nich.

2)      Kredytobiorca nie miał w przeszłości oraz nie ma obecnie mieszkania, domu, a także spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania lub domu. Tutaj też mamy jednak wyjątek: podobnie, jak przy kryterium wieku, w przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, wystarczy, że postulat nieposiadania żadnej nieruchomości spełni chociaż jedno z nich.

3)      Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. dla singla, lub 600 tys. dla małżonków lub osób wychowujących w gospodarstwie domowym co najmniej 1 dziecko.

4)      Brak limitu ceny za 1m2 nabywanego mieszkania czy domu.

5)      W okresie stosowania dopłat (czyli przez pierwsze 10 lat spłaty kredytu) oprocentowanie kredytu wyniesie dla kredytobiorcy 2% powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane).

6)      Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat. Przez ten czas kredyt spłacany będzie w malejących ratach kapitałowo-odsetkowych (czyli, inaczej mówiąc, w każdej racie znajdziemy równe raty kapitałowe), dzięki czemu szybciej spłacimy kapitał zobowiązania niż przy ratach równych.

7)      Aby uzyskać kredyt, trzeba mieć zdolność kredytową – w tej zasadzie nie ma żadnych odstępstw.

8)      W przypadku braku wkładu własnego w wymaganej wysokości, można skorzystać równocześnie z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

9)      Jakie banki wezmą udział w programie? To na razie wielka niewiadoma. Na stronach rządowych znajdziemy jedynie następujące wyjaśnienie: „W programie wezmą udział banki, które podpiszą odpowiednia umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadzą instrumenty do swojej oferty produktowej. Zakładamy, że większość banków komercyjnych przystąpi do programu.”

10)  Maksymalny wkład własny, jaki można wnieść, by skorzystać z Programu Kredyt 2% to 200 tys. zł.

Pamiętajmy! Aby skorzystać z programu, należy wykazać się normalną zdolnością kredytową – chociaż, z uwagi na niższe oprocentowanie kredytu, będzie ona na pewno trochę wyższa, niż przy kredytach udzielanych na zasadach standardowych.

Jeszcze jedna istotna rzecz: używane w mediach sformułowanie „kredyt na 2%” może wprowadzić w błąd mniej świadomych uczestników rynku finansowego. 2% - to tylko jeden ze składników oprocentowania tego preferencyjnego kredytu; drugim będzie stała marża banku, identycznie, jak to jest w kredytach hipotecznych udzielanych obecnie  (czyli: oprocentowanie kredytu przez pierwszych 10 lat jego trwania wynosić będzie 2% + marża banku podana w umowie kredytowej).

Chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Szukasz mieszkania, działki lub domu?

Zadzwoń lub napisz do nas! https://www.dobre-miejsce.pl/kontakt


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]