Budowa domu czy zakup nieruchomości z rynku pierwotnego?

Wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Dom na własność z ogrodem marzy się niemalże każdemu. Wśród zalet należy wymienić nie tylko większą powierzchnię użytkową, ale także spokój dzięki braku sąsiadów za ścianą. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zamieszkanie w domu wiązać się może ze znacznie większym nakładem pracy z naszej strony. Warto więc zadać sobie najpierw pytanie, co będzie dla nas lepsze: budowa nowego domu, czy zakup gotowego z rynku pierwotnego. Przedstawiamy wady i zalety poszczególnych rozwiązań. 


Od czego zacząć budowę domu? 

Budowa własnego domu jest długotrwałą inwestycją, dlatego na moment wprowadzenia się będziemy musieli poczekać dłużej. Cały proces zaczynamy od wyboru odpowiedniej działki budowlanej, na której staną fundamenty naszego domu. Jednak jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego warto zapoznać się z takimi dokumentami, jak m.in.:

  • warunki zabudowy,

  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

  • mapa zasadnicza,

  • opinia geotechniczna.

Powyższa dokumentacja pozwoli nam stwierdzić, czy budowa domu zgodnego z naszymi oczekiwaniami jest w ogóle możliwa. Budynek musi być oddalony w pewnej odległości od granicy działki oraz innych zabudowań. Trzeba także sprawdzić zawczasu o możliwości przyłączenia mediów, choć niektóre grunty mogą być już uzbrojone.

Wady i zalety budowy domu

Budowanie własnego domu krok po kroku ma niewątpliwie wiele zalet. Oczywistą mocną stroną jest możliwość dostosowania projektu inwestycji pod swoje potrzeby oraz oczekiwania. To do nas należy decyzja o tym, jakiej wielkości powierzchni potrzebujemy, ile powinno znajdować się w niej pomieszczeń i w jakim układzie mają się one znajdować. Jednak nawet przy wsparciu architektów oraz ekipy budowlanej czy remontowej, taka opcja wymaga większego budżetu. Tańszą alternatywą byłoby więc postawienie na gotowy projekt i jego adaptację, jednak jest to już mniej elastyczne rozwiązanie. 

Największym minusem budowy własnego domu jest czasochłonność oraz koszta związane z taką inwestycją. Po kupnie działki budowlanej należy rozpocząć załatwianie formalności i uzyskanie wszelkich pozwoleń. Przeciętnie budowa domu trwa 2-3 lata. 

Zakup domu z rynku pierwotnego

Opcja kupna domu w stanie deweloperskim ma jedną mocną stronę – nie trzeba tracić czasu na żmudne formalności, ponieważ leży to w interesie inwestora. Otrzymujemy już gotowy budynek, w którym pozostaje wykonać prace wykończeniowe.

Z drugiej zaś strony, inwestycje realizowane przez dewelopera na osiedlu mieszkaniowym będą do siebie podobne. Poza tym dom będzie znajdował się obok drugiej nieruchomości, więc musimy się liczyć z tym, że tuż obok wprowadzą się inni sąsiedzi.

Zanim podejmiemy decyzję o budowie domu bądź jego kupnie na rynku pierwotnym, należy dokładnie przemyśleć nasz wybór. Pomóc tutaj może sporządzenie listy cech inwestycji, na których nam zależy najbardziej. 


 Sprawdź ofertę nieruchomości z rynku pierwotnego w biurze Nieruchomości Dobre MiejsceSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]