Ceny mieszkań ciągle rosną. Czy kupić mieszkanie lub dom w 2020 roku?

Ceny mieszkań ciągle rosną. Czy kupić mieszkanie lub dom w 2020 roku?

Na początku roku 2020 obserwujemy kontynuację trendu z ostatnich lat. Na rynku nieruchomości wciąż trwają wzrosty, które cieszą inwestorów oraz smucą nabywców marzących o własnym mieszkaniu. Co więcej, nic nie wskazuje na to, aby ceny nieruchomości na sprzedaż miały w najbliższym czasie zanotować spadek. Biorąc pod uwagę rosnące ceny najmu, oczekiwania na spadki nie jest szczególnie opłacalne. Jak zatem kupić mieszkanie w roku 2020 za przystępną cenę?


Gdzie jest taniej – na rynku wtórnym czy pierwotnym?

Patrząc na średnią cenę za metr kwadratowy w poszczególnych miastach, szybko zauważymy, że wiele zależy od wybranej lokalizacji. Np. w Warszawie, mieszkania na rynku wtórnym są droższe nawet o 2 tysiące za mkw. Z kolei w Bydgoszczy, zazwyczaj (choć oczywiście nie zawsze) droższy jest metr kwadratowy w nowym budownictwie, czyli na rynku pierwotnym. Średnie wprowadzają nas jednak w błąd, ponieważ nie uwzględniają pewnego bardzo istotnego czynnika.

Chodzi o aktualny stan mieszkania. Średnie ceny nieruchomości na sprzedaż na rynku pierwotnym dotyczą mkw za stan surowy. Nabywca wciąż będzie musiał zainwestować w wykończenie mieszkania oraz założenie niezbędnych instalacji. W przypadku rynku wtórnego możemy oczywiście zakupić bardzo ładne mieszkanie, które nie wymaga remontu. W samym centrum Bydgoszczy wciąż jednak spotkamy wiele mieszkań w starym budownictwie wymagających generalnego remontu. Tymczasem na nowych osiedlach Bydgoszczy, gdzie bloki są w dużo lepszym stanie technicznym, standard mieszkań na rynku wtórnym jest też często po prostu wyższy.

Czy warto czekać na spadek cen?

Jeśli dysponujemy własnym mieszkaniem i planujemy przeprowadzkę do nieco większego lokum, oczekiwanie jest sensownym rozwiązaniem. Możemy w roku 2020 zadbać o remont aktualnego mieszkania, tak, aby zwiększyć jego wartość. Wiele wskazuje na to, że za kilka lat ceny mogą zacząć stopniowo spadać. Wtedy pojawi się dobry moment na zakup nowego mieszkania oraz wystawienie aktualnej nieruchomości na sprzedaż po korzystnej cenie.

Jeśli jednak nie dysponujemy własnym lokum i jesteśmy zmuszeni do jego wynajmowania, oczekiwanie nie jest rozwiązaniem opłacalnym. Szczególnie, że na przestrzeni kilku lat nie nastąpią diametralne zmiany. Tymczasem, ceny najmu systematycznie rosną. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepiej jest płacić 2,000 złotych miesięcznie za wynajem nieswojego mieszkania, czy też może spłacać kredyt, którego miesięczna rata będzie w podobnej wysokości? Odpowiedź jest oczywista. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest płacić za swoje mieszkanie, które możemy dostosować do swoich potrzeb.

W jaki sposób kupić mieszkanie w przystępnej cenie?

Mamy do wyboru dwa rozwiązania: wybrać jedno z tańszych mieszkań na rynku pierwotnym i liczyć się z wysokimi kosztami wykończenia i umeblowania, lub też udać się w kierunku rynku wtórnego, aby zakupić mieszkanie do remontu. W Bydgoszczy wciąż znajdziemy korzystne oferty na rynku wtórnym, ze względu na sporą dostępność mieszkań w starym budownictwie. Remont takiego mieszkania nie należy do najtańszych, ale suma summarum, rozwiązanie to wciąż może być znacznie tańsze od zakupu nowego mieszkania do wykończenia. Szczególnie, że w przypadku nowych mieszkań często będziemy zobligowani do zakupienia miejsca parkingowego.

Dużym plusem jest również lokalizacja mieszkań dostępnych na rynku wtórnym. Bez trudu możemy kupić mieszkanie położone na przyjaznym osiedlu z dobrą komunikacją oraz dostępem do wszelkich udogodnień i miejsc użyteczności publicznej. Jeśli zatem chcesz zakupić mieszkanie w roku 2020 bez wydawania astronomicznych pieniędzy, warto dokładnie przeanalizować rynek wtórny i zapolować na nieco tańsze mieszkanie, które będzie wymagało remontu. Oczywiście pomijając te mieszkania, w które trzeba będzie zainwestować drugie tyle:-)

Nieruchomości na sprzedaż w roku 2020 będą jeszcze droższe

Osoby, które oczekiwały spadków cen już w 2020 roku, niestety muszą pogodzić się z faktem, że trend zwyżkowy będzie się utrzymywał. Popyt wciąż jest bardzo duży, zarówno jeśli chodzi o wynajem, jak również nieruchomości na sprzedaż. Pozostaje jednak mieć nadzieję, że w roku 2020 widoczna będzie stopniowa stabilizacja zwiastująca spadki cen w nadchodzących latach. Tymczasem, koniunktura wciąż sprzyja inwestorom na rynku nieruchomości...

P.S. Jeśli szukasz mieszkania, czy to z rynku wtórnego, czy pierwotnego, zapraszam Cię do zapoznania się z naszą ofertą mieszkań. Bezpłatnie pomożemy Ci również w uzyskaniu najlepszego kredytu na sfinansowanie zakupu nieruchomości.

Zawsze możesz też do nas zadzwonić i po prostu porozmawiać, doradzić się - to nic nie kosztuje!


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]