Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

Czy kupno mieszkania do remontu się opłaca?

Zakup mieszkania jest jedną z ważniejszych decyzji podejmowanych w naszym życiu. Jest to bardzo złożona kwestia, która wymaga od nas oszacowania planu oraz kosztów. Wśród ofert mieszkań w Bydgoszczy znajdują się bowiem takie, do których wprowadzenie się jest możliwe od razu po zakupieniu nieruchomości. Niektóre jednak wymagają generalnego remontu. Czy warto kupić mieszkanie do remontu? Kiedy inwestycja nam się opłaci? Rozwiejmy wszelkie wątpliwości. 


Zalety mieszkań do remontu generalnego

Pierwsza zaleta, jaka może się nasunąć na myśl, kiedy rozważamy kupno mieszkania do remontu, to niewątpliwie możliwość dostosowania wnętrza do naszych potrzeb. Mamy tutaj na myśli przestawienie ścian działowych czy utworzenie modnego dziś salonu z aneksem kuchennym. Jest to również świetna okazja do tego, by zrobić przegląd instalacji elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej. 

Dzięki remontowi mieszkanie może zyskać na funkcjonalności. Dopasowanie układu wnętrza do naszych preferencji czyni je bardziej komfortowym, a podczas prac jest możliwość umiejscowienia nowych gniazdek czy oświetlenia. 

Skoro mowa o dostosowaniu wnętrza do własnych potrzeb – remontując lokal od podstaw sami wybieramy materiały wykończeniowe oraz styl aranżacji mieszkania. Na co konkretnie mamy więc wpływ? Między innymi na:

  • rodzaj armatury łazienkowej oraz kuchennej,

  • drzwi oraz klamki,

  • kolory ścian oraz rodzaj podłóg,

  • jakość materiałów wykończeniowych.

Zazwyczaj mieszkania przeznaczone do remontu są tańsze od nieruchomości w stanie deweloperskim czy gotowym pod klucz, nawet w podobnej lokalizacji. Cena może być niższa nawet do ok. 20% w porównaniu do ofert o podobnym metrażu. Jeśli więc zależy nam na mieszkaniu znajdującym się w konkretnej dzielnicy, a mamy ograniczony budżet, to czteropokojowe mieszkanie do remontu może być dla nas świetną opcją. Jest szansa na zakup tańszego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji na kredyt przy jednoczesnym obniżeniu kosztów remontu, którego dokonamy samodzielnie. 

Kupno mieszkania do remontu jest świetną oraz opłacalną formą inwestowania w nieruchomości. Kupując lokum do remontu podnosimy jego wartość za pomocą wykonanych prac remontowych. Dzięki lepszemu standardowi mieszkania sprzedajemy go z zyskiem. Takie działanie nazywamy inwestycją na flip

Zakup mieszkania do remontu – wady 

Do najważniejszych wad zakupu mieszkania do remontu należy problem z oszacowaniem kosztów, jakie będziemy musieli ponieść. Jeśli jesteśmy laikami w temacie budowlanki oraz wykańczania wnętrz, to większą część budżetu pochłonie wynajęcie odpowiednich fachowców. Tanio nie znaczy dobrze, dlatego też usługi profesjonalistów mogą nas słono kosztować. Oszacowanie kosztów takiego generalnego remontu nie jest łatwym zadaniem, gdyż ceny oferowane przez fachowców mogą się mocno wahać, podobnie jak koszt użytych materiałów. Wszystko zależy od jakości i standardu, a wiadomo, że mieszkanie ma nam posłużyć przez wiele lat, więc nie powinniśmy oszczędzać na materiałach. 

Im większy metraż mieszkania, tym wyższe koszty remontu. Może więc się okazać tak, że roboty remontowe pochłoną tak dużo pieniędzy, jak gdybyśmy kupili mieszkanie gotowe już do zamieszkania. 

Generalny remont mieszkania wiąże się z ryzykiem powstawania wielu stresujących sytuacji oraz dylematów. Podczas prac może się bowiem okazać, że wszystkie instalacje nadają się tylko i wyłącznie do wymiany, więc termin wprowadzenia się do mieszkania wciąż trzeba przekładać. Dobrzy fachowcy bowiem również są zajęci zleceniami, dlatego na usługi dobrej ekipy remontowej będzie trzeba poczekać

Do remontowanego mieszkania nie wprowadzimy się od razu. Dlatego też w przypadku, gdy wynajmujemy drugie lokum, opłacając czynsz i rachunki generujemy kolejne, dodatkowe koszty

Podsumowanie

Czy warto kupić mieszkanie do remontu? Jedno jest pewne – nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Decyzja powinna być podjęta indywidualnie, a kierować się powinniśmy osobistymi możliwościami oraz budżetem. 

Zakup mieszkania do remontu jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którym zależy na dobrej lokalizacji, osobistym wkładzie w aranżację, posiadają wysoki budżet i kontakt do ekipy fachowców bez odległego terminu. Nie musimy także martwić się, jeżeli temat budowlanki nie jest nam obcy i jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć się prac remontowych.

Jeśli nasz budżet jest mocno ograniczony, jesteśmy nieodporni na stres, nie chcemy samodzielnie zajmować się remontem i zależy nam na wprowadzeniu się od razu po zakupie – wybierzmy mieszkanie gotowe i wyremontowane. 


 Sprawdź ofertę mieszkań bydgoskiego biura nieruchomościSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]