Czy warto zainwestować w działkę?

Czy warto zainwestować w działkę?

Koronawirus odmienił nasze życia w 2020 roku, nadając nam kompletnie nowe priorytety. Nadrzędną wartością pozostaje oczywiście zdrowie, jednak, jak pokazuje sytuacja na rynku nieruchomości, Polacy bardzo chętnie inwestują w tym roku w święty spokój, jaki mogą uzyskać dzięki własnemu kawałkowi ziemi - działki - zwłaszcza tej o charakterze budowlanym, na której w przyszłości postawią dom.

Co wpływa na atrakcyjność działki? Na co zwrócić uwagę przy jej kupnie? Postaramy się odpowiedzieć na to w dzisiejszej publikacji!

Cena działek zachęca wielu ludzi

Pomimo dużego zainteresowania i idącemu za tym wzrostowi cen, działki są nadal bardzo atrakcyjnym kąskiem dla wielu osób. Na tyle atrakcyjnym, iż działek poszukujemy nie tylko w obrębie własnego miasta, lecz coraz częściej również w innych lokalizacjach - zwykle podmiejskich, tam, gdzie jest więcej zieleni, ciszy, spokoju. Kusi nas niższa cena ziemi za metr kwadratowy, większa rozpiętość ofert, ale także i atrakcyjność danej propozycji pod kątem bliskości lasu czy jeziora.

Działki bardziej oddalone od naszego miejsca zamieszkania mogą być dostępne w zdecydowanie lepszych cenach. Jak wiadomo, działki w miastach, zwłaszcza te w atrakcyjnej części danej miejscowości, dziś wykazują ceny nawet o 200% wyższe. Jeśli jednak zależy nam głównie na spokoju i kawałku ziemi, który jest do naszej dyspozycji w każdym terminie, warto sprawdzić także propozycje dostępne w innych lokalizacjach. Jeśli szukasz nieruchomości, na której kiedyś postawisz swój dom, zajrzyj na naszą stronę https://www.dobre-miejsce.pl/oferty/dzialki

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Żeby przenieść prawa do działki o danym numerze na nową osobę, musimy najpierw zebrać i dobrze przeanalizować niezbędne do tego dokumenty. Dlaczego? Musicie uwierzyć na słowo: nieścisłości przy temacie gruntów może być naprawdę wiele! Podstawą będzie analiza księgi wieczystej, obejmującej kupowaną działkę, a także wypisu i wyrysu (czyli mapki) z rejestru gruntów wydanych dla nabywanej nieruchomości. Pamiętajmy jednak, że te dokumenty mają swoją określoną ważność - większość kancelarii notarialnych prosi o wypisy i wyrysy nie starsze niż 6 miesięcy, niektóre akceptują takie z okresu ostatniego roku. Sprzedający często posiadają takie pisma, jednak sprzed wielu lat - nie dajmy się zwieść i zawsze prośmy o ich uaktualnioną wersję - przez lata naprawdę sporo mogło się  w ewidencji gruntów zmienić!

Przeczytajmy też dokładnie dokument, na podstawie którego sprzedający stał się właścicielem danego kawałka ziemi, by sprawdzić, czy nie ma w nim ograniczeń w rozporządzaniu działką nieujawnionych w księdze wieczystej, a jeśli dostał go w spadku lub darowiźnie, poprośmy dodatkowo o zaświadczenie z Urzędu Skarbowego informujące o braku lub konieczności zapłaty podatku od spadku i darowizn.

Dalej, oczywiście niezbędne jest obejrzenie działki na własne oczy, jej umiejscowienia w terenie, otoczenia bliższego i dalszego; jak daleko jest do najbliższego sklepu, przystanku autobusowego, czy przez działkę nie przechodzi rów melioracyjny albo linie wysokiego napięcia, o których sprzedający "zapomniał" napisać w ofercie? Czy w pobliżu nie znajduje się jakaś wielka fabryka, która będzie zakłócała nasz spokój? Czy do działki są doprowadzone media?To wszystko jest istotne dla ustalenia faktycznej wartości kupowanej przez nas ziemi.

Ważna informacja: bądź czujny, jeśli na działce znajdują się tak zwane "śródlądowe wody stojące" lub rośnie choć jedno drzewo lasu państwowego - taka nieruchomość podlega bowiem prawu pierwokupu na rzecz Skarbu Państwa.

Jak rozpoznać, że działka ma charakter budowlany?

Sprzedający pokazuje Ci kawałek gruntu otoczony domami jednorodzinnymi. Myślisz sobie: no tak, to oczywiste, że ta działka ma charakter budowlany, skoro dookoła sami sąsiedzi! Ale czy tak jest faktycznie? Najczęściej nie! Musisz pamiętać, że to nie okoliczna zabudowa wpływa na to, czy kiedyś będziesz mógł postawić dom na kupionej nieruchomości. Ludzie najczęściej (ale nie zawsze) sprzedają działki o charakterze rolnym, które, owszem, mogą mieć potem nadany charakter budowlany, ale wyłącznie, jeśli spełniony jest jeden z poniższych warunków:

- działka ma wydane aktualne pozwolenie na budowę 

- działka ma wydane aktualne warunki zabudowy (na kogokolwiek, nie musi to być obecny właściciel)

- działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (tzw. MPZP), który przewiduje, że w tym miejscu można budować np. domy jednorodzinne lub wielorodzinne.

Dlatego tak ważna jest szczegółowa analiza dokumentów związanych z nieruchomością - tu nie może być miejsca na pomyłkę!

Jak wygląda podpisanie przedwstępnej umowy na zakup działki?

Jeśli stan prawny i stan faktyczny nieruchomości jest nam znany i go akceptujemy, możemy przystąpić do podpisania przedwstępnej umowy zakupu działki. Czynimy to zwłaszcza, jeśli zamierzamy się kredytować - bank będzie wymagał, byśmy przekazali mu kopię podpisanej umowy zawierającej wszystkie ustalone szczegóły transakcji. Jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy prawnej do skonstruowania takiej umowy, która dobrze zabezpieczy nasze interesy, poprośmy o przygotowanie takiego projektu sprawdzonego pośrednika nieruchomości lub - zróbmy umowę przedwstępną w postaci aktu notarialnego. Przestrzegamy: nie korzystajcie z internetowych wzorów umów pobranych z nieporofesjonalnych stron www! Każda nieruchomość jest inna i każda wymaga indywidualnego pochylenia się nad zapisami umowy jej sprzedaży - przecież to zakup na lata!

Finalizacja - kiedy do notariusza?

Jeśli kupujemy działkę za gotówkę lub uzyskaliśmy już kredyt, możemy umawiać się ze sprzedającym do notariusza, który finalnie przeniesie na nas prawo własności do nieruchomości. Jednak, aby tego dokonać, potrzebne są kolejne dokumenty - nie ma łatwo:) Zaświadczenie o tym, czy dana działka leży na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (tzw. MPZP) otrzymamy w gminie, na terenie której działka jest położona. Stamtąd również sprzedający lub pośrednik obsługujący daną transakcję, muszą pozyskać zaświadczenie o tzw. rewitalizacji. Z kolei Starostwo Powiatowe wyda nam dokument poświadczający, czy dany teren jest czy też nie jest objęty uproszczonym planem urządzenia lasu - mówiąc prościej, czy nie rośnie tam las państwowy, wobec którego Skarb Państwa miałby prawo pierwokupu.

Zakup działki – inwestycja w przyszłość

Jak pokazują dzisiejsze czasy, zakup działki był świetną inwestycją dla osób, które dokonały tego przed czasem pandemii. Dziś rodziny mające swój kawałek ziemi, cieszą się bardzo z poczynionych inwestycji. Jeśli jednak nie zrażają nas dzisiejsze, trochę wyższe, ceny i jesteśmy w stanie się z nimi zmierzyć, marzymy o własnym domu, ciszy i spokoju, warto zainwestować nawet w droższą działkę - przecież mówimy tu o perspektywie wielu, wielu lat!

Mając swoje "dobre miejsce", możemy udać się na upragniony wypoczynek w dowolnym momencie. Jeśli planujemy budowę domu, możemy ją zacząć w każdym czasie, nawet za kilka lat, ponieważ posiadanie ziemi, poza podatkiem gruntowym, nie rodzi praktycznie żadnych kosztów.

Inwestując w działkę, inwestujemy także we własną przyszłość - taki zakup stanowi doskonałą lokatę kapitału w sytuacji niskich stóp procentowych w Polsce, a co za tym idzie - niskiego oprocentowania lokat bankowych.

Jeśli masz pytania z zakresu działek, szukasz ziemi lub chcesz ją srzedać, skontaktuj się z nami:

https://www.dobre-miejsce.pl/kontakt


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]