Zakup mieszkania w stanie deweloperskim

Czym jest stan deweloperski?

W ofercie biura nieruchomości Dobre Miejsce w Bydgoszczy znajdziesz mieszkania na sprzedaż w stanie deweloperskim. Są one zazwyczaj dużo tańsze od mieszkań gotowych pod klucz. Szacowana kwota, jaką możesz zaoszczędzić, to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie ma jednak klarownej definicji, która wskazywałaby, czym dokładnie jest stan deweloperski, więc nie wiemy, jaki wyniesie nas całkowity koszt zakupu takiego mieszkania. Czy warto więc zdecydować się na tego rodzaju inwestycję?


Kiedy mówimy o stanie deweloperskim?

Nie istnieją żadne przepisy, które regulowałyby definicję stanu deweloperskiego. Stan deweloperski ogólnie rzecz ujmując, uważa się za taki, kiedy mieszkanie jest gotowe do dalszego wykończenia. Podstawowy stan deweloperski obejmuje wszelkie instalacje, wylewki oraz tynki, grzejniki, parapety (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz) oraz drzwi wejściowe. 

Niektórzy deweloperzy do standardu dodają również drzwi wewnętrzne bądź jednokrotnie pomalowane na biało ściany, a inni nazywają to już podwyższonym stanem deweloperskim. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto więc najpierw dowiedzieć się, co konkretnie obejmuje ten stan określany przez sprzedającego. 

Szerokie możliwości aranżacyjne

W przypadku osób o ograniczonym budżecie mieszkanie w stanie deweloperskim jest tańszą alternatywą od mieszkania pod klucz. Po zakupie możemy podjąć decyzję o samodzielnym wykończeniu mieszkania lub z pomocą rodziny, co obniża wydatki związane z wynajęciem ekipy remontowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taka opcja pochłonie więcej czasu.

Główną zaletą kupna takiego lokum jest więc możliwość dopasowania standardu oraz stylu wnętrza do własnych preferencji. Mało tego, znacznie łatwiej jest wprowadzić zmiany dotyczące samego układu mieszkania, aby było w pełni funkcjonalne i odpowiadało naszym potrzebom. 

Stan deweloperski – wiele znaków zapytania

Przez to, że brakuje jednoznacznej definicji określającej dokładnie, czym jest stan deweloperski, nie jesteśmy w stanie porównać do siebie kilku ofert biura nieruchomości w Bydgoszczy w innych kategoriach niż cena. Trudno jest również oszacować koszty wykończenia mieszkania, zanim się do niego wprowadzimy. Zależy to od użytych materiałów, a także ekipy fachowców, jeżeli nie chcemy samodzielnie podejmować się wykończenia lokum. 

Pamiętajmy o tym, że samodzielne wykończenie mieszkania pochłania nie tylko pieniądze, ale także czas. Nie ma więc takiej możliwości, że wprowadzimy się do mieszkania po paru tygodniach od zakupu. Zazwyczaj prace trwają od 2 do 3 miesięcy. Każda dobra ekipa remontowa zobowiązana jest terminami, dlatego na jej usługi będzie trzeba poczekać.


 Sprawdź naszą ofertę mieszkań w różnych inwestycjach deweloperskich

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]