Czym zajmuje się profesjonalne pośrednictwo nieruchomości?

Jeszcze kilka lat temu, pośrednictwo nieruchomości było postrzegane jako bardzo prestiżowe zajęcie świadczone wyłącznie przez wykwalifikowanych ekspertów. W roku 2014 złagodzono jednak regulacje dla tego zawodu, dzięki czemu niemal każdy może rozpocząć swoją karierę na rynku nieruchomości. Jednak czy każdy nadaje się do tej pracy? Pośrednictwo nieruchomości w Bydgoszczy czy w innych miastach to bardzo wymagająca i trudna branża. Jakie obowiązki leżą po stronie osoby trudniącej się tym zajęciem?


Pośrednictwo nieruchomości stawia na skuteczność

W tej branży nie można być przeciętnym. Biorąc pod uwagę bardzo dużą konkurencję na rynku, tylko najlepsi mogą cieszyć się z satysfakcjonujących wyników. Głównym zadaniem pośrednika nieruchomości jest doprowadzenie do transakcji pomiędzy sprzedawcą lub wynajmującym, a klientem. Pośrednik dysponuje zazwyczaj określoną bazą nieruchomości i szuka klientów, którzy mogą być zainteresowani ich pozyskaniem lub wynajmem.

To właśnie skuteczność decyduje o tym, jakich zarobków może oczekiwać pośrednik nieruchomości. Osoba zatrudniona na tym stanowisku w biurze nieruchomości rzadko może liczyć na podstawę pensji, natomiast reszta zarobków uzależniona jest od osiągnięcia określonych wyników. W związku z tym, praca pośrednika nieruchomości staje się wyjątkowo trudna i stresująca, zwłaszcza w trudnych momentach, gdy koniunktura na rynku nieruchomości po prostu nie dopisuje. Bieżącym sprawdzianem dla każdego pośrednika nieruchomości z Bydgoszczy i nie tylko, był okres kwarantanny związany z obecną pandemią koronawirusa.

Czym zajmuje się pośrednik nieruchomości?

To bardzo złożony i interdyscyplinarny zawód wymagający wszechstronnych kwalifikacji. Agent nieruchomości musi perfekcyjnie znać rynek, na którym się porusza. To wymaga stałej obserwacji branży i podążania za aktualnymi trendami. Pośrednik nieruchomości musi także doskonale znać prawo związane ze sprzedażą, wynajmem oraz dzierżawą nieruchomości. Niejednokrotnie jest on bowiem doradcą, który prowadzi klienta do zrealizowania bezpiecznej, a jednocześnie opłacalnej transakcji. Pośrednictwo nieruchomości jest blisko spokrewnione z obszarem finansów, bankowości oraz ekonomii. Dobrze jest więc mieć „po swojej stronie” kogoś, kto płynnie porusza się po każdym z tych obszarów.

Poza merytorycznymi umiejętnościami, pośrednik nieruchomości musi dysponować również wysokimi zdolnościami interpersonalnymi. Jego praca jest ściśle związana z współpracą z innymi ludźmi. Osoba zajmująca się pośrednictwem nieruchomości musi budować swój wizerunek osobisty, wzbudzać zaufanie, a także występować w roli eksperta znającego się na swoim fachu. Nie jest to zawód dla osób ceniących sobie normowane godziny pracy. Agent działa w różnych porach dnia i często umawia się na spotkania z klientami w porze popołudniowej lub wieczornej.

Czy pośrednictwo nieruchomości w Bydgoszczy to opłacalne zajęcie?

Osoby działające w tej branży zazwyczaj cenią sobie wysokie zarobki. Musimy jednak zwrócić uwagę na kilka czynników. Słabi pośrednicy bardzo szybko rezygnują z tej pracy, nie odczuwając satysfakcji ze swojego wynagrodzenia. W ten sposób, na rynku pozostają jedynie agenci odnoszący sukcesy. Niewątpliwie jest to zawód wymagający wielu predyspozycji indywidualnych. Jeśli pośrednik dysponuje takowymi predyspozycjami, a ponadto, koniunktura na rynku jest sprzyjająca, pośrednictwo nieruchomości staje się najczęściej opłacalnym, ale też dającym ogromną satysfakcję,  zajęciem.

Czy warto korzystać z pomocy pośrednika nieruchomości?

Wiemy już, jakie obowiązki leżą po stronie pośrednika. Wiemy również, jakimi umiejętnościami oraz cechami należy się odznaczać, aby mieć szanse na odniesienie sukcesu. Teraz spróbujmy spojrzeć na ten zawód z perspektywy klienta, który dąży do pozyskania lub wynajęcia nieruchomości. Czy warto skorzystać ze wsparcia oferowanego przez agencje?

Zdecydowanie tak. Szczególnie, gdy chcemy sprawdzić stan prawny danej nieruchomości oraz dowiedzieć się, czy wyznaczona cena mieści się w granicach normy dla obecnej sytuacji rynkowej. Pośrednictwo nieruchomości obejmuje szereg kompleksowych działań, które obejmują m.in. ocenę stanu nieruchomości, pomoc w ustaleniu ceny nieruchomości, zapoznanie się z sytuacją prawną, a w końcu, pomoc w zawarciu bezpiecznej transakcji. Nie bez znaczenia jest również przygotowanie projektu umowy przedwstępnej, która będzie zawierała zapisy chroniące strony umowy od różnego typu niespodzianek. Pomoc doświadczonego pośrednika zwiększa nasze szanse na pozyskanie takiej nieruchomości, która sprosta wszystkim naszym wymaganiom.


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]