Zakup domu na kredyt hipoteczny. Co musisz wiedzieć?

Jak kupić dom na kredyt?

Finansowanie zakupu nieruchomości ze środków własnych dla wielu może być po prostu niemożliwe. Zaoszczędzenie tak dużej kwoty często wiąże się z czasem, który tracimy na opłacanie wynajmu, lub życie w za ciasnym mieszkaniu. Stąd tak duża popularność kredytów hipotecznych na zakup domu. Obecnie szeroka oferta banków, a także korzystne warunki kredytowania sprawiają, że nie tylko młodzi ludzie decydują się na zakup nieruchomości na kredyt. Pożyczka umożliwia wprowadzenie się do wymarzonego domu już w kilka miesięcy, a rozłożona kwota na lata jest ratą, którą łatwo spłacać każdego miesiąca.


Zdolność kredytowa

Musisz mieć świadomość, że kredyt to duże obciążenie na lata, a bank ma prawo zweryfikować Twoją zdolność kredytową. Chce mieć pewność, że będziesz to zobowiązanie mógł spłacać. Dlatego obecnie uzyskanie kredytu hipotecznego na dom nie jest wcale takie proste! Analitycy dokładnie sprawdzają Twoje możliwości finansowe, a jeśli stwierdzą, że nie jesteś w stanie go spłacić, wówczas odrzucą wniosek. W rzeczywistości, dzięki preferowanej przez banki formie zatrudnienia i zarobkom nawet na średnim poziomie, w zależności od kwoty kredytu i oprocentowania, banki umożliwiają zakup domu.

O co warto zadbać, aby zwiększyć swoje szanse? Jak już wspomnieliśmy, ważna jest odpowiednia forma zatrudnienia - najlepsza dla banku umowa to taka, która została podpisana na czas nieokreślony. Jednak na decyzję banku ma wpływ również wiele innych indywidualnych czynników, np. to, czy kredyt chcemy uzyskać jako single, współmałżonkowie, czy posiadamy dzieci, czy mamy innenieruchomości lub zobowiązania finansowe, jakie są nasze dochody jakokredytobiorcy, a także - jaka będzie wysokość naszego wkładu własnego.

Wkład własny jest kapitałem, jaki posiada kredytobiorca. Wkład z pożyczoną kwotą od banku musi być wystarczający na realizację celu kredytu hipotecznego.

Oferty kredytowe banków

Najlepszym sposobem na zapoznanie się z ofertą kredytów jest wsparcie ze strony doradcy kredytowego. To specjalista, który znajdzie najkorzystniejsze rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb. Przeprowadzi dokładną symulację kosztów obejmującą różne oferty banków. Dzięki temu dowiesz się, jakie koszty poniesiesz, ile będzie wynosić rata kredytu oraz jaki będzie okres jego spłacania. Doradca zapozna Cię także z indywidualną ofertą i odpowie na wszystkie Twoje pytania. O co warto pytać? Upewnij się, jaka będzie wysokość prowizji, opłaty przygotowawczej, oprocentowania oraz kosztów dodatkowych.

Możesz również wstępnie sprawdzić oferty banków na stronach internetowych. Pozwoli to na początek wyeliminować kilka propozycji, które mogą być mniej korzystne, lub dawać mniejsze szanse na uzyskanie kredytu.

Operat szacunkowy w procedurze kredytowej

Operat szacunkowy jest dokumentem sporządzanym przez rzeczoznawcę majątkowego. Określona zostaje w nim wartość nieruchomości, a sam operat ma charakter dokumentu urzędowego. Operat szacunkowy to jeden z etapów procedury kredytowej. Zazwyczaj banki mają określoną listę rzeczoznawców majątkowych, którzy mogą przygotować operat szacunkowy.

Czy umowa przedwstępna jest wymagana?

Zawarcie umowy przedwstępnej w większości banków jest niezbędne, aby rozpocząć procedurę kredytową. W przypadku domu z rynku wtórnego nie jest konieczne, aby umowa była w formie aktu notarialnego. Dobrym rozwiązaniem będzie dołączenie do umowy listy elementów wyposażenia domu i działki, które będą wliczone w cenę sprzedaży.

Procedura przyznania kredytu

Rozpoczyna ją złożenie wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami. Jakie dokumenty należy dostarczyć wraz z wnioskiem o udzielenie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości gruntowej zabudowanej domem jednorodzinnym?

  • oświadczenie o posiadanym wkładzie własnym,

  • kosztorys robót przy kredycie na wykończenie domu lub jego dalszą budowę,

  • pozwolenie na budowę,

  • wypis i wyrys z rejestru gruntów,

  • dziennik budowy,

  • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy lub dokumenty potwierdzające dochody uzyskiwane np. z tytułu umowy o dzieło, działalności gospodarczej, najmu itp.

Dalszy proces jest już zależny od decyzji banku — jeśli będzie ona pozytywna, można rozpocząć dalsze działania. W międzyczasie może pojawić się również inspekcja banku, która potwierdzi zgodność operatu z faktyczną wartością nieruchomości.

Warunki kredytu zostaną nam przedstawione pisemnie i są to m. in.: wysokość rat, prowizji, obowiązkowych ubezpieczeń oraz marży banku. Gdy decyzja jest pozytywna, należy udać się do banku w celu podpisania umowy kredytowej. Dzięki temu dokumentowi możesz u notariusza zawrzeć umowę przyrzeczoną. Bank zazwyczaj wyznacza termin na dopełnienie formalności, aby uruchomić kredyt.

Podpisanie umowy i odbiór kluczy

Umowa sprzedaży domu musi mieć formę aktu notarialnego, wówczas strony umowy spotykają się u notariusza, aby sporządzić dokument urzędowy. Po podpisaniu ostatecznego aktu notarialnego trzeba również zadbać o ubezpieczenie nieruchomości, które jest konieczne do uruchomienia kredytu.

W tym momencie jeszcze kredyt nie jest uruchomiony, bo… należy wpłacić pozostałą część wkładu własnego. Jeśli w umowie przedwstępnej potwierdzono zapłatę określonego zadatku, zostanie on odliczony od wymaganego wkładu. Wkład własny może być przekazany na konto lub do rąk własnych sprzedającego. Ważne jest jednak potwierdzenie, którym jest na przykład wydruk bankowy - potwierdzenie przelewu. I czas na uruchomienie kredytu — odpowiednia kwota zostanie przekazana na rachunek sprzedającego dom.

W końcu można odebrać swoje klucze i zacząć się urządzać! Warto jednak zapamiętać, że jeśli otrzymamy przesyłkę z sądu zawierającą odpis z księgi wieczystej potwierdzający wpisanie hipoteki na rzecz naszego banku, należy ją jak najszybciej do niego dostarczyć, aby zmniejszyć ratę kredytu. Przez czas, kiedy bank nie ma zabezpieczenia kredytu w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości, w ramach zabezpieczenia swoich roszczeń bank doliczona nam do raty zwykle niemałą kwota tzw. ubezpieczenia pomostowego.

Jeśli chcesz uniknąć wszelkich nieporozumień, skorzystaj z pomocy doświadczonego biura nieruchomości. Dobre Miejsce to nie tylko oferty domów jednorodzinnych w Bydgoszczy, ale również zespół specjalistów, którzy doradzą w zakresie uzyskania kredytu hipotecznego na nieruchomość.


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]