Najem mieszkania - krok po kroku

Jak wynająć mieszkanie? Poradnik dla wynajmującego

Wynajem mieszkania to obecnie świetna inwestycja. Zapotrzebowanie na lokale mieszkalne wciąż jest duże, a zarówno najemcy, jak i wynajmujący mają wiele pytań, jak przygotować się do wynajęcia mieszkania. Sprawdź nasz mały poradnik, na co warto zwrócić uwagę jako wynajmujący!Komu wynająć mieszkanie?


To najczęściej zadawane pytanie przez wynajmującego. Nie tak łatwo znaleźć odpowiednie osoby, które będą spełniać nasze wymagania. Zazwyczaj mieszkania wynajmują studenci, rodziny z dziećmi lub obcokrajowcy. To, kto wynajmie mieszkanie, zazwyczaj zależy od jego metrażu i liczby pokoi. W przypadku kawalerek lub mieszkań dwupokojowych zazwyczaj oddajemy całe mieszkanie danej osobie, lub rodzinie. Jeśli już mieszkanie jest wielopokojowe, najbardziej opłacalny dla właściciela będzie jego wynajem na pokoje.

Wynajem pokoju to doskonała opcja, jeśli posiadamy mieszkanie w mieście, gdzie znajdują się wyższe uczelnie, np. mogą to być mieszkania trzypokojowe na wynajem w Bydgoszczy. Często studenci korzystają właśnie z takich opcji, aby uniknąć mieszkania w akademiku. Ryzykiem może być częsta rotacja spowodowana nieporozumieniem z innymi. Jednak nawet jeśli ona wystąpi, to wciąż pozostają inne pokoje, które są wynajmowane. W przypadku wynajmu całego mieszkania właściciel w takim przypadku zostałby z pustostanem.

Gdy już umówimy się na prezentację mieszkania, warto zadać przyszłym najemcom kilka pytań. Można zapytać, z jakiego powodu szukają mieszkania, czy posiadają zwierzęta, lub czy palą. Nie zadawajmy pytań zbyt prywatnych, a jeśli chcemy mieć pewność co do lokatorów, zdecydujmy się na najem okazjonalny.


Najem okazjonalny


W przypadku wątpliwości co do nowych lokatorów można zdecydować się na najem okazjonalny. Jest sposobem zawierania umowy najmu w przypadku, gdy właściciel nieruchomości ma prawo własności lokalu i nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z wynajmami. Umowa musi zawierać: oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opuszczenia lokalu we wskazanym terminie, wskazanie innego lokalu, w którym będzie mógł on zamieszkać oraz oświadczenie właściciela innego lokalu, który wyraża zgodę na zamieszkanie. Warunkiem zawarcia tego typu umowy jest zgłoszenie jej przez właściciela do Urzędu Skarbowego. Umowa ta jest korzystna dla wynajmującego, szczególnie w przypadku problematycznych lokatorów.

 


Sprawdź oferty mieszkań w BydgoszczyProblematyczni najemcy


Wynajem mieszkania wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ oddajemy je w użytkowanie zupełnie obcym osobom. Kto może sprawiać najwięcej kłopotów?

Wynajmujący mają obawy przed oddaniem lokalu osobom, które mają już dzieci. Mimo że rodziny zwykle regularnie i terminowo wywiązują się z płatności, jednak mogą one statystycznie częściej powodować zniszczenia w mieszkaniu. Możemy jednak zabezpieczyć się przed tym, podnosząc kwotę kaucji, z której usuniemy szkody.

Częste naprawy i większa rotacja najemców występują w przypadku, kiedy wynajmujemy mieszkanie studentom. Wynajem ten jest opłacalny zwłaszcza, jeśli wynajmujemy mieszkanie na pokoje oraz znajduje się blisko kampusów.

Problematyczni mogą okazać się również najemcy, którzy posiadają zwierzęta. Także w tym przypadku może okazać się, że zniszczenia są duże. Warto zdecydować się na większą kaucję i zaproponować najemcy, aby wykupił ubezpieczenie OC.

Inną grupą mogą być osoby palące. W takiej sytuacji warto zawrzeć w umowie najmu zapis o zakazie palenia w mieszkaniu i określić skutki jego  nieprzestrzegania. Mogą to być potrącenia z kaucji w celu malowania pomieszczeń.Jak wynająć mieszkanie legalnie?


Dokumentem, który reguluje prawa oraz obowiązki każdej ze stron najmu, jest umowa. Powinna ona zostać zawarta na piśmie, kiedy zawierana jest na ponad rok. Przy krótszych okresach nie jest wymagana, jednak dla pewności lepiej jest zawrzeć umowę najmu w formie pisemnej w każdym przypadku. Co powinna zawierać umowa najmu?

Przepisy regulujące prawo najmu obejmują trzy elementy:

  • strony umowy,

  • przedmiot umowy,

  • czynsz najmu.

Nie są to jednak jedyne elementy, które umieszcza się w umowie. To dodatkowo m.in. okres najmu, terminy wypowiedzenia oraz kaucja. Warto zawrzeć również wszystkie ustalenia warunków, które dotyczą stron.


Podstawowy element najmu - czynsz


Czynsz najmu jest kwotą, którą najemca przekazuje wynajmującemu w zamian za korzystanie z mieszkania. Zazwyczaj czynsz płatny jest w okresach miesięcznych, jednak można ustalić dowolną częstotliwość opłat. Czynsz można opłacać zarówno w pieniądzu, jak i w postaci innych świadczeń. Może być także określony częściowo w pieniądzu, a częściowo w świadczeniach. Jest należny od momentu rozpoczęcia najmu, a strony mogą określić termin płatności.


Wynajem to inwestycja! 


Posiadając mieszkanie własnościowe, wynajem jest dodatkowym źródłem dochodu dla domostwa. W przypadku, kiedy na dane mieszkanie mamy kredyt, możemy z czynszu spłacać raty. Takie rozwiązania są opłacalne mimo ryzyka, jakie niesie wynajem.

 


Wynajem mieszkań w Bydgoszczy 
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]