Konto Mieszkaniowe – czy opłaca się w nim oszczędzać?

Konto Mieszkaniowe to drugi, obok Bezpiecznego Kredytu 2% - element rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, mającego wejść w życie 1 lipca 2023 r. W swej idei ma ono umożliwić osobom, których obecnie nie stać jeszcze na zakup swojego pierwszego mieszkania czy domu, oszczędzanie środków właśnie na ten konkretny cel na warunkach lepszych, niż standardowe. Dlaczego lepszych? Systematyczne oszczędzanie ma być nagradzane swego rodzaju „bonusem” – dodatkową premią od państwa, która ma pokryć straty związane ze wzrostem inflacji. Innymi słowy – zyskamy instrument, który ochroni nasze oszczędności przed inflacją. Z tego też względu wydaje się, że będzie to ciekawy sposób na odkładanie środków na przyszły zakup nieruchomości.

Kto może skorzystać z Konta Mieszkaniowego?

Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała nigdy wcześniej mieszkania (jak również domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego).

Ustawa na szczęście dopuszcza jednak wyjątek od tej reguły: oszczędzanie w ramach Konta Mieszkaniowego będzie możliwe również dla tych osób, które są już właścicielami lokalu, ale niewielkiego, i mieszkają w nim:

- z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (dla lokalu o powierzchni do 50 m2);

- z co najmniej trójką dzieci (dla lokalu o metrażu do 75 m2);

- z co najmniej czwórką dzieci (dla lokalu o pow. do 90m2);

- lub bez limitu m2 przy 5 i większej liczbie dzieci.

 Kto jeszcze może oszczędzać w ramach Konta Mieszkaniowego?

Z programu będzie mogła skorzystać także osoba posiadająca prawo do mieszkania, które:

  • nabyła w drodze dziedziczenia w okresie po rozpoczęciu oszczędzania,
  • odnosi się albo odnosiło do współwłasności nie więcej niż jednego mieszkania albo domu jednorodzinnego w udziale nie wyższym niż ½ (50%), nabytego w drodze dziedziczenia przed rozpoczęciem oszczędzania,
  • dotyczy albo dotyczyło mieszkania lub domu jednorodzinnego wyłączonego z użytkowania w związku z katastrofą budowlaną lub wskutek działania żywiołu,
  • zostało ustanowione w wyniku roszczenia, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (dotyczy spółdzielczego prawa do lokalu).

 Zasady oszczędzania w Koncie Mieszkaniowym

Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat.  Minimalna kwota odkładanej co miesiąc kwoty to 500zł, maksymalna – 2.000zł. Jeśli dokonamy minimum 11 wpłat rocznie o określonej wysokości, to w zamian za to raz w roku otrzymamy dodatkową Premię Mieszkaniową z budżetu państwa. Brak spełnienia warunku systematycznych składek w jednym roku nie powoduje możliwości utraty Premii w roku kolejnym. Wysokość „bonusa” państwowego nie jest jeszcze dziś znana, ma to być jednak taka kwota, która zachęci Polaków do systematycznego odkładania środków na swoje pierwsze cztery kąty.

Zgromadzone w ten sposób środki wraz z premią można będzie wydać tylko na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję deweloperską. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będziemy mieć aż 5 lat – nie musimy tego robić od razu.

Program Konto Mieszkaniowe można połączyć z programem Bezpieczny Kredyt 2% - czyli najpierw oszczędzamy (pamiętajmy: minimum 3 lata), a potem wnioskujemy o preferencyjny kredyt – ponieważ program kredytowy ma trwać aż do 2027 r.

Jeśli chcesz porozmawiać o ofercie kredytów mieszkaniowych w bankach, zadzwoń do nas!

Chcesz kupić mieszkanie? Wejdź na https://www.dobre-miejsce.pl/oferty/mieszkania i sprawdź naszą ofertę.


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]