Koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera

Na jakie koszty notarialne należy być przygotowanym, gdy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym?

Koszty notarialne to wszystkie opłaty, które jako nabywcy mieszkania ponosimy podczas spotkania z notariuszem. Składają się one z wielu komponentów i regulowane są Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Na jakie koszty notarialne należy być przygotowanym, gdy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. 


Taksa notarialna

Taksa notarialna to kwota, którą należy zapłacić notariuszowi za wykonanie określonej pracy. Jest ona liczona od ceny kupowanego mieszkania mając za swą podstawę w/w Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Zgodnie z paragrafem szóstym rozporządzenia, w przypadku umowy deweloperskiej notariusz może pobrać 1/2 taksy notarialnej liczonej na podstawie paragrafu trzeciego; oznacza to, że w przypadku najczęściej dokonywanych transakcji, gdzie wartość nieruchomości mieści się w widełkach 60.000zł-1.000.000 zł, wynagrodzenie notariusza może maksymalnie wynosić 1.010 zł + 0,4 % od nadwyżki powyżej 60.000 zł.Co ważne, według ustawy opłaty notarialne przy zawieraniu umowy deweloperskiej ponoszą po połowie zarówno deweloper, jak i nabywca mieszkania.

W przypadku końcowej umowy ustanowienia odrębnej własności notariusz pobiera pozostałą 1/2 taksy, ale koszty ponosi wówczas  tylko osoba kupująca nieruchomość

W skład czynności notarialnych wchodzi nie tylko sporządzenie aktu notarialnego, ale również wypisów tego aktu. W przypadku kupna mieszkania deweloperskiego należy sporządzić co najmniej trzy wypisy – po jednym dla każdej ze stron oraz jeden dla sądu. Przy umowie ostatecznej  ustanowienia odrębnej własności, potrzebnych będzie aż sześć wypisów. Obie umowy są dość obszerne. Może więc zdarzyć się tak, że taksa notarialna za wypisy będzie całkiem spora.

Inne opłaty notarialne

W przypadku umowy ustanowienia odrębnej własności, poza samym mieszkaniem, najczęściej  kupuje się także udziały w częściach wspólnych budynku, terenach wewnątrzosiedlowych, drogach wewnętrznych czy garażu podziemnym. Notariusz za każdą z tych kwestii może pobierać opłaty osobno. Paragraf jedenasty Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej reguluje jednak zasady pobierania opłat, gdy jeden akt obejmuje kilka czynności. 

Ważną częścią sumy opłat są opłaty sądowe  te, które wprawdzie pobiera od nas notariusz, ale w całości odprowadza do odpowiedniego sądu wieczystoksięgowego. Założenie księgi wieczystej dla mieszkania deweloperskiego w Bydgoszczy to koszt 100zł. Wpisanie nas jako właścicieli nowego lokalu do księgi wieczystej kosztuje  200zł. Warto przy tym wspomnieć, że przy inwestycjach deweloperskich często mamy do czynienia z kilkoma księgami wieczystymi - jedna dotyczy nabywanego przez nas mieszkania, druga np. garażu podziemnego, trzecia może obejmować udziały w drodze dojazdowej itp. Koszt wspomnianych 200zł za wpis właściciela powieli się nam tyle razy, ile jest ksiąg wieczystych, w których musimy ujawnić się jako właściciele.

Kolejne koszty sądowe związane są z kredytowaniem nieruchomości  jeśli przy jej zakupie posiłkujemy się kredytem, wówczas wpisanie do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej wierzytelność banku będzie nas kosztowało kolejne 200zł, zaś podatek od wpisu hipoteki, jaki notariusz pobierze i odprowadzi do Urzędu Skarbowego, to 19zł.

Klient może poprosić notariusza o podliczenie wszystkich kosztów, zanim dojdzie do zawarcia umowy. Polecamy to rozwiązanie, ponieważ tyle, ile jest kancelarii, tyle sposobów liczenia ostatecznego kosztu związanego z zawarciem umowy. 


Sprawdź naszą ofertę mieszkań w stanie deweloperskimSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]