Mieszkanie z balkonem, ogrodem czy tarasem?

Mieszkanie z balkonem, ogrodem czy tarasem – co wybrać?

Decydując się na kupno mieszkania, musimy rozważyć kilka kwestii. Najpierw dokonujemy wyboru jego lokalizacji oraz metrażu. Istotną sprawą jest również układ i funkcjonalność naszych nowych czterech kątów. Ostatnim, ale wcale nie najmniej ważnym dylematem, jest podjęcie decyzji o tym, czy wybrać mieszkanie z balkonem, tarasem, czy może z ogrodem. Zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym przedstawiamy wady i zalety poszczególnych rozwiązań. 


Mieszkanie z balkonem – wady i zalety

Mieszkanie z balkonem to najczęściej dostępna opcja w ofertach biura nieruchomości w Bydgoszczy ze względu na to, że konstrukcja może pojawić się na każdym piętrze. Balkon jest naszym małym miejscem, w którym mamy możliwość usiąść z kubkiem kawy, poczytać książkę i cieszyć się okalającymi nas promieniami słońca… 

Niezależnie od wielkości balkonu mamy wiele możliwości aranżacyjnych. Na każdym, nawet tym najmniejszym, uda się wygospodarować odrobinę przestrzeni na własną strefę wypoczynku. Możemy postawić stolik z krzesłami, palety do siedzenia z wygodnymi poduszkami, a także doniczki z kolorowymi kwiatami. 

Trudno natomiast jest jednoznacznie określić, co jest zaletą, a co wadą balkonu, ponieważ jest to bardzo indywidualna sprawa. Wszystko zależy od położenia balkonu i piętra, na którym się znajduje. Poza tym na jego funkcjonalność ma wpływ metraż i kształt konstrukcji.

Mieszkanie z tarasem – czy warto?

Mieszkanie z tarasem jest zazwyczaj położone na wyższych piętrach. Dzięki temu możemy podziwiać panoramę osiedla, ciesząc się prywatną przestrzenią, nawet mieszkając w bloku. 

Aranżacja tarasu zależy od naszej kreatywności. Mamy więcej miejsca niż na balkonie, dlatego możemy posadzić donice z roślinami, które stworzą prywatność i osłonią nas przed wzrokiem lokatorów z sąsiednich balkonów. 

Na tarasie możemy zorganizować strefę relaksu dla siebie oraz strefę zabawy dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taras jest położony na wyższym piętrze, dlatego trzeba pilnować pociechy, aby nie wdrapały się wyżej i nie wypadły za balustradę. 

Tarasy położone od południa latem mogą stać się miejscem skwaru, dlatego w takim przypadku trzeba również pomyśleć o markizach czy parasolu chroniącym przed słońcem. 

Mieszkanie z ogródkiem – czy na pewno wymarzone?

Wiele osób marzy o własnym mieszkaniu z ogrodem. Taka opcja jest dostępna tylko dla mieszkania na parterze. Czas pandemii pokazał, że własny kawałek zieleni jest na wagę złota. Kiedy doszło do lockdownu w kraju, właściciele ogoródków choć przez chwilę mogli odetchnąć na świeżym powietrzu, zajmując się przy okazji ogrodniczą pasją.

Ogród jest bezpiecznym miejscem dla małych dzieci. Ogrodzony i położony na parterze nie stanowi zagrożenia, dlatego można w nim umieścić huśtawkę czy piaskownicę, a w tym czasie samemu gotować obiad czy zajmować się innymi obowiązkami domowymi.

W ogródku można też zadbać o strefę wypoczynku dla dorosłych, ustawiając w nim grilla do spotkań ze znajomymi, czy hamak do relaksu z książką.

Niestety, mimo tylu zalet ogród ma też wiele wad. Najważniejszą z nich jest brak intymności, jaką możemy stworzyć w przypadku tarasu czy balkonu. Niezależnie od tego, czy posadzimy rośliny wokół ogrodzenia, sąsiad piętro wyżej i tak będzie widział wszystko, co się dzieje w naszym ogrodzie. Mało tego, niekulturalni lokatorzy z wyższych pięter często wyrzucają niedopałki papierosów bądź resztki jedzenia, które trafiają do ogródka.

Mieszkanie w bloku z ogródkiem często sąsiaduje z innymi ogródkami, dlatego nie zawsze możemy liczyć na absolutny spokój. Wręcz przeciwnie, odbijajcy się dźwięk od ścian bloków może potęgować hałas.


Sprawdź naszą ofertę mieszkań z balkonem, tarasem lub ogrodem


 

 Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]