Definicje związane z branżą nieruchomości

Słownik pojęć związanych z rynkiem nieruchomości – część druga

Poznałeś już kilka podstawowych terminów związanych z branżą nieruchomości. Możesz się z nimi zetknąć przy zakupie domu, dzierżawie działki bądź wynajmie mieszkania. Niektóre z nich znasz, a z innymi zetkniesz się po raz pierwszy. Zapoznaj się z kolejną częścią definicji, dzięki którym rynek nieruchomości nie będzie stanowił dla Ciebie żadnych tajemnic!


Najem (umowa najmu)

Umowa, w której wynajmujący zobowiązuje się do oddania do używania lokalu najemcy na czas nieokreślony lub określony. Najemca zaś ma obowiązek płacenia czynszu na rzecz wynajmującego. Przedmiotem umowy może być m.in. pokój, mieszkanie (rzeczy nieruchome) lub samochód (rzeczy ruchome). 

Najem okazjonalny

Najem okazjonalny jest możliwym sposobem zawarcia umowy wtedy, gdy właściciel nieruchomości posiada prawo własności lokalu, ale nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z wynajmem. Jego obowiązkowymi elementami są: poddanie się egzekucji co do wyprowadzki z zajmowanego lokalu przez najemcę oraz wskazanie przez niego innego mieszkania lub domu, w którym mógłby zamieszkać w przypadku egzekucji. Taki typ umowy daje możliwość szybszego usunięcia lokatora, który zalega z płatnościami wobec właściciela.

Najemca

To osoba, która jest lokatorem mieszkania, domu lub lokalu i wynajmuje je w zamian za czynsz płatny na rzecz wynajmującego. Nie ma on praw własnościowych do wynajmowanego lokalu. 

Operat szacunkowy

Autorska opinia rzeczoznawcy majątkowego określająca wartość nieruchomości, inaczej nazywany wyceną. Jest to dokument urzędowy, sporządzony w formie pisemnej, konieczny przy występowaniu o kredyt hipoteczny, określaniu odszkodowania, podziale majątku bądź egzekucji nieruchomości. 

Rzeczoznawca majątkowy

Jest to uprawniona osoba do określania wartości nieruchomości. Kompetencje zawodowe rzeczoznawcy są weryfikowane za pomocą egzaminu państwowego.

Uzbrojona działka

Działka posiadająca przyłącza do mediów, np. takich jak: gaz, woda, kanalizacja oraz prąd. 

Wartość bankowo-hipoteczna nieruchomości

Jest to wartość, która odzwierciedla poziom ryzyka związanego z zabezpieczeniem kredytów hipotecznych udzielanych przez bank, którego przedmiotem jest nieruchomość. 

Wartość rynkowa nieruchomości

Wartość rynkowa jest najwyższą ceną, po jakiej kupujący chce zakupić nieruchomość i najniższą, na jaką może się zgodzić sprzedający. Wartość może być zależna od sytuacji sprzedającego oraz przeciętnych cen w danej miejscowości w obrocie przedmiotami tego samego rodzaju.

Właściciel

Osoba, która jest w posiadaniu jakiejś rzeczy na własność. Może to być wynajmujący lub inna osoba, którą wiąże stosunek prawny z lokatorem uprawniający go do używania lokalu.

Wynajmujący

Wynajmujący to osoba czerpiąca zyski z użytkowania mieszkania lub innej nieruchomości przez osoby trzecie, czyli najemców.

Zarządca

Osoba odpowiedzialna za zarządzanie nieruchomością. Powinien zmierzać do utrzymania nieruchomości w dobrym stanie, podejmować decyzje oraz analizy, które będą pozytywnie wpływać na przyszłe zyski pochodzące z nieruchomości. 


Mieszkania na sprzedaż w BydgoszczySzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]