Definicje podstawowych terminów związanych z działalnością biur nieruchomości.

Słownik pojęć związanych z rynkiem nieruchomości – część pierwsza

Każdy sektor rynku posiada swój własny zbiór branżowych pojęć. Przy wycenie nieruchomości można spotkać się z wieloma określeniami, których dotąd nie znaliśmy. Dotyczy to szczególnie osób, które chcą po raz pierwszy kupić mieszkanie bądź zainwestować na rynku nieruchomości. Poniżej znajdziesz definicje podstawowych  terminów związanych z działalnością biur nieruchomości


Akt notarialny

Jest to dokument sporządzany przez notariusza w celu potwierdzenia czynności prawnej, np. kupna mieszkania. Akt jest równoznaczny z poświadczeniem o zgodności z prawem tych czynności. Dokument nabiera mocy w chwili, gdy znajdzie się na nim podpis i pieczęć urzędowa. 

Antresola

Niezamknięta oraz wydzielona górna część pomieszczenia, która nie jest jednak kondygnacją. Powierzchnia antresoli musi być mniejsza niż powierzchnia kondygnacji i jest stosowana w wysokich pomieszczeniach. Może być zagospodarowana jako dodatkowe miejsce biurowe czy mieszkalne. 

Cena ofertowa

Cena, która została umieszczona w ofercie sprzedaży i może stanowić element negocjacyjny.

Cena transakcyjna

Cena właściwa, za jaką zbyto daną nieruchomość przy obopólnej zgodzie kupującego i sprzedającego. Widnieje ona w akcie notarialnym.

Czynsz

Czynszem określa się świadczenia pieniężne, do których płacenia jest zobowiązany wynajmujący. Wysokość czynszu oraz terminy ustala właściciel z osobą wynajmującą (np. mieszkanie). Czynsz nie musi być wyrażony w kwocie; może być zapłacony w formie usług świadczonych w ramach wynagrodzenia z tytułu najmu.

Deweloper

Deweloper zajmuje się inwestowaniem środków finansowych w budowę nieruchomości takich jak bloki mieszkalne, domy jednorodzinne, obiekty budowlane bądź handlowe. Nieruchomości są przeznaczone do wynajmu lub sprzedaży w celu uzyskania zysków.

Działka budowlana

Obszar ziemi, spełniający wymogi potrzebne do realizacji różnego rodzaju obiektów budowlanych z uwzględnieniem przepisów prawa oraz aktów prawa miejscowego.


 Sprawdź ofertę biura nieruchomości w Bydgoszczy


Dzierżawa

Umowa polegająca na oddaniu rzeczy (najczęściej gruntu rolnego lub nieruchomości) lub prawa do niej na rzecz innej osoby, która jest zobowiązana płacić czynsz właścicielowi.

Hipoteka

Należy do ograniczonego prawa rzeczowego i jest swego rodzaju zabezpieczeniem nieruchomości ( dla banku) w razie niespłacenia przez kredytobiorcę zobowiązania. Hipoteka jest przypisana do nieruchomości, w związku z czym możliwe są roszczenia z mieszkania nawet po zmianie jego właściciela.

Księgi wieczyste

Rejestry o charakterze publicznym, określające stan prawny nieruchomości, tj. komu i jakie prawa zostały przyznane wobec niej. Dzięki nim można dociekać zgodności stanu prawnego ze stanem faktycznym.


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]