Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat

Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat

Sprzedaż nieruchomości pod względem prawnym to temat rzeka. To zagadnienie zawiera w sobie tak wiele elementów, ponieważ, jak wiadomo, sprzedaż nieruchomości jest obwarowana różnymi kwestiami prawnymi, które mogą się różnić w zależności od tego, jak wygląda nasza sytuacja. Kiedy możemy mieć problem ze sprzedażą naszej nieruchomości przed upływem 5 lat? Dziś o tym opowiemy i wyjaśnimy kwestie związane ze sprzedażą nieruchomości w ciągu pierwszych pięciu lat.

MDM a sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat

Osoby, które kupiły swoje mieszkanie w ramach, już nieaktualnego, programu MDM doskonale wiedzą, jak bardzo istotne jest pierwsze 5 lat posiadania swojej nieruchomości. Warunkiem otrzymania zapomogi od Państwa było bowiem pełne utrzymanie własności swojej nieruchomości w tym czasie, bez prawa nawet jej wynajmu, nie wspominając już o kwestii sprzedaży.

Jeśli wybraliśmy nasze mieszkanie w ramach programu MDM, musimy być świadomi tego, iż nie możemy pozbyć się naszego mieszkania w przeciągu pierwszych lat funkcjonowania naszego kredytu. Dlaczego? Ewentualna sprzedaż lub wynajem wiąże się z zerwaniem warunków działania w ramach programu MDM i nasze mieszkanie w takim momencie nie jest już mieszkaniem, które na taki kredyt do tej pory się łapało.

Co to oznacza w praktyce? To bardzo proste. Jako właściciel mieszkania, który otrzymał zapomogę finansową na realizację zakupu naszej nieruchomości, będziemy musieli oddać różnicę, która została nam przyznana w ramach programu MDM. Dlatego też sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat 2019 jest elementem, którego nie możemy wykonać bez negatywnych konsekwencji. Zarówno sprzedaż, jak i ewentualny wynajem, są bowiem obwarowane różnymi kwestiami prawnymi, które działają na naszą niekorzyść.

Czy ludzie faktycznie pilnują tych 5 lat?

Wszystko, jak zwykle, zależne jest od danej sytuacji. Jeśli potrzebujemy pilnie pieniędzy, bądź nasza sytuacja zmieniła się w dużym stopniu i musimy rozważyć przeniesienie się do innego miasta, województwa czy nawet kraju, wtedy sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat 2019 jest jakimś rozwiązaniem. Owszem, stracimy pewną część wartości naszego mieszkania, lecz w praktyce w tym czasie na pewno ceny mieszkań poszły w górę, dlatego różnicę, którą musimy oddać, mogą pokryć ceny mieszkań, które poszły na ten moment w górę. Co innego gdy mieszkanie musimy sprzedać szybko - oznacza to bowiem ustalenie odpowiednio atrakcyjnej ceny, która pobudzi do działania czekających na takie okazje inwestorów.

Jeśli jednak nie chcielibyśmy oddawać kwoty, którą otrzymaliśmy w ramach MDM dla naszego mieszkania, wtedy sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat 2019 nie powinna być brana przez nas pod uwagę. Szczególnie, kiedy do pierwszych pięciu lat posiadania mieszkania w ramach MDM zostało zaledwie kilka miesięcy, czy nawet około roku czasu.

Po upływie pięciu lat mogę sprzedać mieszkanie?

Naturalnie. Jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat 2019, nie możemy dokonywać sprzedaży nie chcąc tracić dopłaty rządowej. Kiedy jednak mija 5 lat od posiadania kredytu w ramach MDM, wtedy jak najbardziej mieszkanie sprzedać możemy i nie musimy obawiać się żadnych strat finansowych. Na całe szczęście MDM nie jest naszą kulą u nogi do końca trwania kredytu. Szczególnie, gdy na ogół kredyty są przez nas brane na bardzo długie lata. Pierwsze 5 lat ograniczeńma bowiem odstraszyć wszystkich tych, którzy mieliby zgłaszać się po zapomogi jedynie w celach zarobkowych.

W większości wypadków 5 lat to nie jest długi czas, szczególnie, gdy mieszkanie kupujemy na rynku pierwotnym i oczekujemy w czasie otrzymania kredytu na wykończenie bloku, a następnie wykończenie naszego mieszkania. Jak wiadomo, sytuacja pod tym względem jest często dość powolna, dlatego też pierwsze pięć lat mija dość szybko, jeśli chodzi o posiadanie własnej inwestycji finansowej. Przekonamy się o tym w momencie, kiedy pierwsze pięć lat zleci nam jak z płatka.

Jeśli jednak interesuje nas sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat pamiętajmy, iż ceny za dzisiejsze mieszkania są większe i prawdopodobnie i tak zyskamy na sprzedaży naszego mieszkania, co pozwoli nam oddać różnicę w ramach MDM i wyjść na zero, a może nawet lekki plus.


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]