Wycena nieruchomości - jakie czynniki wpływają na cenę nieruchomości?

Dynamiczna sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że ceny zmieniają się jak w kalejdoskopie. Przy obecnym boomie na rynku, wartość wycenianych nieruchomości do tej pory szybko rosła. Określenie rzeczywistej wartości nie jest zatem zadaniem prostym. Warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, który pomoże nam oszacować prawdziwą wartość. Na czym dokładnie polega wycena nieruchomości? Jakie czynniki są brane pod uwagę na rynku wtórnym?


Popyt dyktuje podaż

To uniwersalna zasada, która doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku rynku nieruchomości. Aktualnie w Polsce trwa boom na rynku nieruchomości, dzięki czemu, ceny stale idą w górę. Mieszkania, które jeszcze kilka lat temu były warte maksymalnie 250 tysięcy złotych, dziś bez najmniejszego problemu przekraczają próg 300, a nawet 350 tysięcy złotych. Wszystko za sprawą wzmożonego popytu. Stale przybywa młodych ludzi, którzy mają dosyć płacenia za wynajem i w końcu stać ich na zakup nieruchomości na własność.

Czym jest operat szacunkowy?

Rzeczoznawca odpowiedzialny za określenie wartości nieruchomości posługuje się tzw. operatem szacunkowym. To złożona analiza, która obejmuje zapoznanie się z aktualnymi cenami w okolicy. Rzeczoznawca ocenia trendy, a także czynniki, które wpływają na atrakcyjność danej lokalizacji. Wycena nieruchomości wymaga całościowej analizy od najważniejszych elementów, aż po najmniejsze detale, które mają znaczenie dla potencjalnych kupców.

Co szczególnie istotne, operat szacunkowy pozwala nie tylko ustalić średnie ceny na rynku, ale również maksymalną wartość aktualnie sprzedawanej nieruchomości. To istotny atut negocjacyjny, który pomaga w uzyskaniu satysfakcjonującej ceny.

Główne czynniki wpływające na wartość nieruchomości

Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania oraz domy ulokowane w przyjaznych dzielnicach. Pod tym pojęciem kryje się bezpieczna i spokojna okolica, dostęp do wszystkich ośrodków użyteczności publicznej, a także dobre połączenia komunikacyjne z innymi częściami miasta. Znaczenie ma również wiek nieruchomości. Konsumenci są skłonni zapłacić więcej za mieszkanie w bloku opartym o nowoczesne budownictwo, aniżeli w tzw. blokach postkomunistycznych, które słyną z wielu niedoskonałości i wymagają włożenia większych pieniędzy w remont.

Kolejny istotny czynnik to stan nieruchomości. Rzeczoznawca posiada szeroką wiedzę na temat aktualnych trendów i wie, jakie układy mieszkań cieszą się największym zainteresowaniem. Wie również, jakie układy są szczególnie popularne w kontekście przeróbek budowlanych, co automatycznie oznacza niższą wartość za stan aktualny.

Wycena nieruchomości w oparciu o oczekiwania sprzedawcy

Dobry rzeczoznawca poda nam średnie ceny, ale również maksymalną wartość nieruchomości w najbliższej okolicy. Chodzi o to, aby wstępna wycena nieruchomości pozwoliła na wskazanie górnej granicy, którą można ustalić przy sprzedaży. Dzięki temu, sprzedawca ma większe szanse na uzyskanie oczekiwanej wartości przy delikatnym spuszczeniu ceny w procesie negocjacji. Rzetelna wycena nieruchomości przy obecnej sytuacji rynkowej jest ogromnym udogodnieniem.

Ile kosztuje precyzyjna wycena nieruchomości?

Rzeczoznawca stoi przed odpowiedzialnym i niełatwym zadaniem. Musi wziąć pod uwagę szereg czynników, które mają wpływ na faktyczną cenę nieruchomości. To doświadczony specjalista, który dysponuje szeregiem metod szacunkowych: porównawczą, dochodową, kosztową, mieszaną. Ile kosztować będzie wycena nieruchomości dokonana przez wyspecjalizowanego eksperta?

To zależy od miasta, stawek indywidualnych rzeczoznawcy, a także rodzaju nieruchomości. Jeśli chodzi o mieszkania, cena mieści się w przedziale 400 – 1000 złotych. Nieco drożej zapłacimy natomiast za domy jednorodzinne: 500 – 1400 złotych. Znaczenie ma również ogólna powierzchnia nieruchomości, ponieważ w przypadku domów wielorodzinnych ceny często przekraczają próg 2000 złotych. Najwięcej zapłacimy natomiast za wycenę nieruchomości budynku biurowego – nawet do 3000 złotych.

Jeśli bierzesz kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, bank może zaproponować Ci zrobienie operatu szacunkowego przez swojego rzeczoznawcę. Najczęściej jednak banki dają klientom wybór pomiędzy "swoim człowiekiem", a dowolnie wybranym przez klienta rzeczoznawcą. Kogo wtedy wybrać? Osobiście doradziłabym porównanie dwóch czynników: ceny, jaką masz zapłacić za wycenę oraz szybkości działania danego rzeczoznawcy. Jeśli różnica w cenie jest niewielka, wybierz tego specjalistę, który wykona operat w krótszym czasie - wiadomo bowiem, że zależy Ci przecież na jak najszybszym zakończeniu procedury kredytowej.

Pamiętaj też, że nasze biuro współpracuje ze sprawdzonymi w wieloletniej współpracy lokalnymi rzeczoznawcami - jeśli potrzebujesz takiego kontaktu, napisz lub zadzwoń do nas: biuro@dobre-miejsce.pl lub na odezwij się na Facebooku!


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]