O czym należy pamiętać podczas zamiany mieszkań?

Zamiana mieszkań własnościowych – czy warto?

Najczęściej podejmowaną transakcją na rynku nieruchomości w Bydgoszczy jest sprzedaż bądź wynajem mieszkania. Mniej powszechnym rozwiązaniem jest zamiana mieszkań własnościowych. Choć sfinalizowanie takiej transakcji i znalezienie potencjalnej osoby zainteresowanej tego typu ofertą jest nie lada wyzwaniem, ma ono również sporo zalet. O czym należy pamiętać podczas zamiany mieszkań? Zapraszamy do lektury, podczas której dowiesz się, jakie powinieneś spełnić formalności oraz czy taka inwestycja Ci się opłaci.


Na czym polega zamiana mieszkań?

Transakcja polega na zamianie prawa własności nieruchomości, które należy do Ciebie, na prawo własności należące do kogoś innego. Do zamiany może dojść na wolnym rynku między zupełnie obcymi sobie ludźmi. Takie rozwiązanie jest popularne zwłaszcza wśród członków rodziny. Starsi rodzice zamieniają się mieszkaniami ze swoimi dorosłymi dziećmi, ponieważ większy metraż znacznie bardziej przyda się powiększającej się rodzinie, niż parze seniorów. 

Największym minusem zamiany mieszkań jest to, że trudno jest znaleźć osobę chętną, której odpowiadałoby Twoje lokum, a mieszkanie tej drugiej strony spełniałoby wszystkie Twoje oczekiwania. Może zdarzyć się jednak tak, że osoba zainteresowana zakupem mieszkania będzie miała również do sprzedaży swoje. Jeśli uwzględnimy w ofercie możliwość zamiany mieszkań, z pewnością potencjalny kupiec zaproponuje nam swoją ofertę.

Formalności podczas zamiany mieszkań

Dopełnienie formalności podczas zamiany mieszkań nie różni się znacząco od transakcji sprzedaży mieszkania. Obie strony muszą dojść do porozumienia co do kwestii ceny rynkowej mieszkań oraz wysokości dopłaty do większego z nich. Po dokonaniu ustaleń podpisywana jest umowa zamiany mieszkań w formie aktu notarialnego. Następnie, po finalizacji transakcji, naliczana jest taksa notarialna, którą płaci się raz, a opłata dotyczy mieszkania o wyższej wartości. Należy również uiścić podatek PCC, który obciąża obie strony umowy, dlatego można podzielić się nim po połowie. Wyjątek stanowi sytuacja, w której każda ze stron należy do pierwszej grupy podatkowej. 

Zalety zamiany mieszkań własnościowych

Niewątpliwą zaletą transakcji jest zaoszczędzenie na taksie notarialnej oraz podatku PCC. Taksa jest liczona jednorazowo, a podatek naliczany tylko od różnicy między wartością mieszkań. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz zaoszczędzić nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Drugą korzyścią jest ograniczenie stresu związanego z przeprowadzką i szybkim poszukiwaniem nowego mieszkania. Wystarczy uzgodnić termin przeprowadzki z drugą stroną umowy.


Skorzystaj z pomocy biura nieruchomości w BydgoszczySzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]