Co warto wiedzieć, przed zakupem domu? Część pierwsza

Kupujemy dom — poradnik cz. 1

Domek z ogródkiem to marzenie wielu osób. Co należy robić z takimi marzeniami? Oczywiście, że spełniać! Przed zakupem jednak tej wymarzonej nieruchomości warto dowiedzieć się: jak ją znaleźć, na co warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań oraz poznać procedurę zakupu. Zapraszamy do lektury!


Pierwotny czy wtórny?

Na początek musisz zdecydować, z jakiego rynku chcesz zakupić dom — pierwotnego czy wtórnego. Procedura zakupu domu używanego a nowego jest nieco inna. Kwestie formalne i przebieg zakupu od dewelopera różnią się od kupna domu na rynku wtórnym.

Rynek pierwotny oznacza, że budynek lub lokal został wybudowany i sprzedany przez przedsiębiorcę lub dewelopera, który jest pierwszym właścicielem lokalu. Warto sprawdzić wcześniej wiarygodność sprzedającego, a także dokładnie zapoznać się z umową deweloperską. Powinna ona zawierać informacje o przeniesieniu własności, a cena obejmować przeniesienie własności, działkę, dostęp do części wspólnych i drogę. 

Z kolei domy z rynku wtórnego to zakup od osoby, która taki dom już użytkowała i zazwyczaj to osoba prywatna. Używany dom to zupełnie inne ryzyko. Przede wszystkim to zagrożenia związane z zakupem przeszacowanej nieruchomości, w którą należy zainwestować więcej funduszy. Przeniesienie własności następuje podczas podpisania umowy notarialnej — od tego momentu nowy właściciel odpowiada za stan nieruchomości. Co jeszcze należy wiedzieć przed zakupem? 

Poszukiwanie domu

Ten etap jest zdecydowanie najbardziej wymagający i najdłuższy. Poszukiwania tego idealnego miejsca mogą czasem trwać kilka miesięcy. Decyzja o zakupie domu nie może być pochopna i podjęta pod wpływem chwili. Warto rozpocząć poszukiwania od ofert w Internecie. Różnego typu portale oraz strony pośredników nieruchomości zapewniają ogromną bazę nieruchomości w każdym mieście. Znaleźć tam można zarówno domy z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Na wybór nieruchomości wpływa przede wszystkim wielkość kapitału własnego oraz zdolność kredytowa. Wstępna ocena finansowa pozwala określić, jakie domy są w zakresie możliwości kupującego. Wyszukiwanie uwarunkowane jest także preferencjami i potrzebami. Pod uwagę warto wziąć takie kryteria: cena, powierzchnia, liczba pokoi, liczba poziomów, rok budowy, materiały budowlane, typ domu, dodatkowe udogodnienia nieruchomości.

Oglądanie nieruchomości

Podczas pierwszej wizyty w interesującym miejscu warto być dociekliwym. Należy racjonalnie podejść do obserwacji, a także warto przygotować sobie listę pytań do sprzedającego.

Dobrym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą specjalisty budowlanego lub samego agenta nieruchomości. To osoby kompetentne, które doskonale wiedzą, na co należy zwrócić uwagę pod względem technicznym oraz formalnym. 

Podczas prezentacji domu sprawdź:

  1. Zabudowa działki.

Porządek utrzymany na działce, stan ogrodzenia czy też dostępny ogród świadczą o tym, czy właściciele dbali o dom. Schludnie wykonana elewacja może być odzwierciedleniem tego, co spotka nas wewnątrz budynku. Sprawdzić można również inne obiekty, które znajdują się na działce poza domem. Dotyczy to garażu, altany, pomieszczenia gospodarczego i innych. 

  1. Stan techniczny domu.

Ważne jest, aby określić kondycję, w jakiej znajduje się dom. Należy przyjrzeć się takim elementom jak: więźba dachowa, konstrukcja nośna, instalacja elektryczna, instalacja grzewcza, okna, podłogi, a także instalacje wodno-kanalizacyjne.

  1. Rodzaj instalacji grzewczej.

Zapewnienie optymalnej temperatury zapewnia komfort podczas przebywania w domu. Dlatego tak istotna jest wiedza, jaki system dostarczania ciepła został zainstalowany. Domy jednorodzinne w Bydgoszczy zazwyczaj ogrzewane są: ciepłem z elektrowni, instalacją gazową, olejowym systemem grzewczym, piecami na paliwa stałe, a także instalacjami elektrycznymi.

  1. Okolica.

Może to stanowić istotny aspekt podczas zakupu. Poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu w nowym domu zapewnia właśnie charakter otoczenia. Podczas oglądania nieruchomości, warto także przespacerować się po okolicy, aby poznać sąsiedztwo, bliskość sklepów czy też dróg.

Formy prawne domu

Podczas zakupu nieruchomości, warto sprawdzić jej stan prawny. Źródłem wiedzy jest księga wieczysta, która zawiera informacje o nieruchomości, jej właścicielach oraz ciążących roszczeniach. Księga składa się z czerech działów: w pierwszym widnieje opis nieruchomości, a więc lokalizacja, powierzchnia, numer działki i spis pomieszczeń. Kolejny zawiera informacje o właścicielach, trzeci o prawach osób trzecich, a ostatni o obciążeniach hipotecznych.

Dlaczego informacje zawarte w księdze wieczystej są takie ważne? Ze wzmianek można dowiedzieć się, jakie wnioski o dokonanie zmian w księdze wpłynęły do sądu. Oznaczają one, że: w dziale, gdzie pojawiła się wzmianka, mogła nastąpić zmiana, lecz wniosek nie jest rozpatrzony, a także księga może zawierać nieaktualne dane. 

Jak kupić dom? Część druga artykułu dostępna tutaj


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]