Co warto wiedzieć, przed zakupem domu? Część druga

Kupujemy dom — poradnik cz. 2

Decyzja zapadła! Znalazłeś idealne miejsce dla siebie, sprawdziłeś wszystkie szczegóły dotyczące aspektów technicznych domu, a także masz dostęp do księgi wieczystej. Co dalej? Podpowiadamy, jakie są formalności i koszty zakupu domu.


Zacznij od formalności

To tak naprawdę niemal ostatni krok przed odebraniem kluczy do nowej nieruchomości. Właściwe kupno domu poprzedzone być musi spełnieniem wszystkich formalności i dostarczeniem do notariusza niezbędnych dokumentów, co w dużej mierze leży po stronie dewelopera lub osoby prywatnej sprzedającej nam nieruchomość. 

Są to wszystkie dokumenty niezbędne do zawarcia umowy przeniesienia własności z aktem notarialnym, a m.in. dokumenty potwierdzające tożsamość, podstawę nabycia nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie o zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego, zaświadczenie o braku osób zameldowanych, potwierdzenie przyjęcia budynku do użytkowania itp. Jeśli otrzymasz wszystkie te dokumenty, masz pewność, że to Twoje Dobre Miejsce!

Co Ty potrzebujesz, jako kupujący? U notariusza musisz pojawić się z dokumentem tożsamości, niezbędne będą m.in.: Twój PESEL, adres zamieszkania i imiona rodziców. W umowie sprzedaży występuje również data zapłaty za dom oraz data przekazania kupującemu nieruchomości. W ostatnim kroku notariusz wysyła elektroniczny wniosek do sądu rejonowego o dokonanie właściwych zmian w księdze wieczystej nieruchomości.

Odbierając klucze od wymarzonego domu pamiętajmy o sporządzeniu i podpisaniu przez obie strony transakcji dokumentu o nazwie: Protokół zdawczo-odbiorczy domu jednorodzinnego. Mimo że nie jest obowiązkowy, w razie jakichkolwiek roszczeń warto go posiadać!

Koszty zakupu nieruchomości

W przypadku zakupu domu oprócz samej ceny do zapłaty są również inne, tzw. dodatkowe koszty, na które warto się przygotować. Z pewnością są to wszelkie koszty notarialne (np. taksa notarialna), które musi uiścić kupujący. W przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera, często można wynegocjować z nim podział tych kosztów między strony umowy. 

Inną dodatkową opłatą jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on dokładnie 2% ustalonej ceny transakcji sprzedaży. Należy go opłacić tylko wtedy, gdy dom kupujemy na rynku wtórnym. Są jeszcze opłaty sądowe, a więc te za założenie księgi wieczystej, czy wpis własności na naszą rzecz.

Z pewnością zakup domu to w wielu przypadkach bardziej opłacalna inwestycja niż zakup mieszkania, szczególnie w większym mieście jak Bydgoszcz. Tutaj ceny domów z rynku wtórnego są naprawdę korzystne, zarówno w mieście, jak i na jego obrzeżach. Zazwyczaj zakup domu finansowany jest z wkładu własnego kupującego, a także kredytu hipotecznego. Co należy o nim wiedzieć?

Zakup domu na kredyt hipoteczny

Pierwszym krokiem, zaraz po znalezieniu nieruchomości swoich marzeń, jest sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. Przed złożeniem wniosku kredytowego naprawdę warto sprawdzić swoją zdolność u doradcy kredytowego. Jeśli mamy szansę na otrzymanie kredytu, składamy wniosek. Bank przedstawia pisemnie szczegółowe warunki kredytowania. Dotyczy to m.in. wysokości rat, prowizji, ubezpieczenia, marży i wielu innych. Gdy decyzja banku jest pozytywna, wówczas następuje podpisanie umowy kredytowej i uruchomienie kredytu. To w dużym skrócie o finansowaniu zakupu domu z kredytu hipotecznego. Więcej dowiesz się z naszego artykułu „Jak kupić dom na kredyt?”, do lektury którego zapraszamy!

Zakup domu — nie taki prosty

Mogłoby się wydawać, że zakup domu to znalezienie tego właściwego miejsca, wykonanie przelewu i odebranie kluczy. Nic bardziej mylnego! Bezpieczne dokonanie transakcji jest bardzo ważne. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, nie tylko tych technicznych. Warto zadawać pytania na każdym etapie, by mieć pewność co do zakupu domu w Bydgoszczy. Dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się do pośrednika nieruchomości, który nie tylko znajdzie wymarzone miejsce, ale także zadba o zgodność dokumentacji, prześwietli sprzedającego, będzie obecny podczas spotkań, także tych u notariusza oraz na każdym kroku będzie Twoim doradcą. Sprawdź agentów nieruchomości z Dobrego Miejsca!Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]