Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania?

15 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed zakupem mieszkania

Zakup własnego mieszkania w Bydgoszczy to z pewnością duży krok do samodzielności. Nie zawsze jednak jest to takie proste. Na taki wydatek nie może pozwolić sobie każdy, a więc często kupno mieszkania wiąże się również z kredytem, który należy zaciągnąć w banku. Na co warto zwrócić uwagę? Wybór odpowiedniej nieruchomości jest związany ze sprawdzeniem lokalizacji, stanu wykończenia, czy także powierzchni. Przed zakupem warto zastanowić się nad sytuacją na rynku nieruchomości, wybrać właściwy moment, a także zaplanować koszty.


Zakup mieszkania - od czego zacząć?

Na początek warto zdecydować czy mieszkanie będzie z rynku wtórnego, czy z rynku pierwotnego. Rynek wtórny to mieszkania, domy oraz lokale usługowe będące już w posiadaniu innego właściciela. Kolejny nabywca danego mieszkania dokonuje zakupu na rynku wtórnym. Z kolei rynek pierwotny oznacza zupełnie nową, nieużywaną nieruchomość, która powstała na skutek przedsięwzięcia deweloperskiego.

Bez względu na to, z jakiego rynku mieszkanie będzie wybrane, należy zadać sobie trzy pytania:

 • Jak duże ma to być mieszkanie? Ustalenie, jaka powinna być całkowita powierzchnia mieszkania i ile powinno znajdować się w nim pomieszczeń. 

 • Jakie środki finansowe posiadasz? Pod uwagę należy wziąć własne środki, ale też finansowanie kredytem. Dobrym rozwiązaniem będzie spotkanie z doradcą finansowym.

 • Jakie będą dodatkowe koszty? Warto planując budżet pomyśleć także o kosztach związanych z zakupem nieruchomości, a m.in. taksą notarialną, podatkami, opłatami sądowymi lub prowizją pośrednika.

Sytuacja na rynku

Zanim jednak zostanie podjęta decyzja o zakupie mieszkania, warto poznać aktualną sytuację na rynku nieruchomości. W ciągu roku są takie momenty, kiedy mieszkania trzypokojowe w Bydgoszczy mogą być tańsze, a wówczas to idealna szansa by trafić na okazję w dobrej cenie i zaoszczędzić. Dobrze wybrać taki moment, kiedy stopy procentowe oraz koszty są niższe.

Lokalizacja

Ma ona duże znaczenie podczas zakupu mieszkania. Nieruchomość w centrum miasta to z pewnością duża wygoda oraz oszczędność czasu. Z kolei życie poza miastem to spokój, cisza i świeże powietrze. Obie te opcje mają swoje zalety i wady, dlatego należy wybrać, która akurat dla nas będzie lepsza.

Czas

Nie pozostaje on bez znaczenia. Kupując nowe lokum należy mieć na uwadze, jaka pora roku będzie odpowiednia. Eksperci twierdzą, że najlepszym momentem na to jest wiosna. Panuje wówczas idealna pogoda na wszelkie prace remontowe.

Formalności związane z zakupem mieszkania

Gdy wymarzone mieszkanie będzie już wybrane, wówczas nadejdzie czas na formalności. Często niezbędna jest cała masa dokumentów, które należy posiadać przed zakupem. Są one związane z: posiadaną zdolnością kredytową w przypadku kredytu hipotecznego, prawną sytuacją nieruchomości, umową zawieraną ze sprzedającym, a także notarialnymi poświadczeniami.

Dla wielu procedura może być dość skomplikowana, a szczególnie jeśli rynek nieruchomości jest obcy. W takim przypadku nieocenioną pomocą jest ta ze strony biura nieruchomości. Wskaże ono, w jaki sposób pozyskać dokumenty, a w wielu przypadkach dzięki pełnomocnictwu zrobi to za nas.

Przed zawarciem umowy każdy sprzedający powinien przedstawić wszystkie dokumenty związane ze sprzedawaną nieruchomością. Warto upewnić się, że jest to właściciel lokalu i może dokonać transakcji. wszystkie informacje zawarte są w wypisie z księgi wieczystej. 

Sprawdź budynek i okolicę

Obejrzenie mieszkania przed zakupem to punkt obowiązkowy. Warto zwrócić uwagę na cały budynek oraz okolicę. Pierwsze wrażenie budynku, klatki schodowej, elewacji czy miejsca wokół jest bardzo ważne, bo po zakupie wszystko to będzie towarzyszyło na co dzień. Innym aspektem są szczegóły techniczne, a m.in. elewacja, ocieplenie, wygląd klatki schodowej, stan instalacji elektrycznych, a w przypadku mieszkania na ostatnim piętrze - dach. 

 

Stan techniczny mieszkania

Podczas oględzin należy zwrócić uwagę na wiele aspektów dotyczących samego mieszkania. Ważne jest także zadawanie odpowiednich pytań właścicielowi, aby upewnić się, że nie będziemy musieli ponosić ukrytych kosztów. O co zapytać?

 • stan instalacji - czy były wymieniane?

 • rodzaj okien i drzwi

 • jakie są podłogi - proste lub krzywe, panele lub parkiet?

 • czym pokryte są ściany

 • kiedy mieszkanie było remontowane.

Te informacje pozwolą stwierdzić, czy cena mieszkania jest adekwatna oraz ile tak naprawdę musimy jeszcze zainwestować.

Ogrzewanie

Ogrzewanie może pochodzić z sieci miejskiej lub być zainstalowany piec gazowy bądź elektryczny. W tym przypadku warto mieć na uwadze to, gdzie znajduje się mieszkanie. Inne zapotrzebowanie na energię będzie w przypadku mieszkania skrajnego, a inne środkowego. Nie mniej istotne jest także piętro, na którym się znajduje. Warto dowiedzieć się, jakie są możliwości grzewcze w danym budynku.

Koszty utrzymania

Bez względu na to czy mieszkanie będzie zakupione na kredyt czy za gotówkę, warto wiedzieć, jakie będą jego koszty utrzymania. Znaczenie mają comiesięczne koszty, które należy uiszczać do administracji. Są to zazwyczaj zaliczki na ogrzewanie, wodę, wywóz śmieci oraz opłaty stałe za zarządzanie, sprzątanie części wspólnych i wiele innych. Inną kwestią są podatki. Należy mieć je na uwadze tak samo, jak opłaty za użytkowanie wieczyste oraz ubezpieczenie.

Punkt prawny mieszkania

To bardzo ważny element zakupu mieszkania. Należy upewnić się, że stan prawny nieruchomości jest przejrzysty. Musisz wiedzieć kto jest jego właścicielem przed zakupem.

Sąsiedzi

Nigdy nie zaszkodzi zapytać właściciela, kto mieszka obok. Czy są to osoby młode, rodziny z dziećmi czy starsze. Nikt nie chciałby zamieszkać z awanturującym się sąsiadami, którzy zakłócają ciszę lub spożywają alkohol w częściach wspólnych.

 

 

Cena mieszkania

Decyzja zapadła? Zweryfikuj cenę! Dobrym rozwiązaniem będzie porównanie podobnych mieszkań do tego, które wybraliśmy. Może się okazać, że za rogiem warunki mieszkaniowe będą lepsze w bardziej atrakcyjnie cenie. Do ceny zakupu należy doliczyć także wszelkie opłaty notarialne, podatki i oczywiście kwotę czynszu do administracji.

Rozejrzyj się w mieszkaniu

Oglądając mieszkanie należy wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę:

 • kondygnacja,

 • rozkład mieszkania,

 • standard,

 •  stan stolarki,

 • usytuowanie względem stron świata,

 • widok z okien,

 • czy dodatkowo jest piwnica, garaż, miejsce parkingowe, balkon lub taras,

 • wyposażenie.

Ponadto możesz także sprawdzić:

 • elektryczność - włączyć światła, sprawdzić gniazdka,

 • stan techniczny armatury - odkręcić kurki, czy rury nie przeciekają, czy ciśnienie wody jest odpowiednie,

 • kondycję ścian i podłóg - czy są zacieki, zawilgocenia, plamy, a nawet grzyb,

 • liczniki - ich stan pod kątem ich kondycji,

 • obecność szkodników - można ten problem przeoczyć, dlatego zwróć uwagę na specyficzny zapach, odchody lub martwe osobniki za szafkami,

 • widok z okien - jak zagospodarowany jest teren przed budynkiem, czy znajduje się ruchliwa ulica, plac zabaw, parking.

Ubezpieczenie

Przed zakupem mieszkania zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego warto sprawdzić ubezpieczenie. Ubezpieczenie jest potrzebne w nowych mieszkaniach, bo chroni przed konsekwencją źle wykonanych prac. To także zabezpieczenie przed błędami konstrukcyjnymi developerów, którzy nie zawsze mogą zagwarantować najwyższą jakość wykonania prac przez wszystkie ekipy budowlane.

O co jeszcze zapytać?

Nie należy obawiać pytań o sprawy dotyczące mieszkania - w końcu to inwestycja w nie. O co warto jeszcze zapytać?

Dlaczego mieszkanie jest sprzedawane? O ile w przypadku rynku pierwotnego jest to jasne, to sprzedaż mieszkania z wtórnego może mieć wiele czynników. Powód sprzedaży może być cenną wskazówką.
Jakie remonty były przeprowadzane i czego dotyczyły? Dzięki temu dowiedzieć się można więcej o stanie technicznym.
Jaka jest okolica? Kwestia bezpieczeństwa jest ważna dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko. Każdy chce czuć się komfortowo.
Kto zarządza nieruchomością wspólną? Często w umowach można określać sposób zarządzania przez powierzenie tego osobie fizycznej lub prawnej.
Kiedy mieszkanie będzie dostępne? Pozwala to wyznaczyć datę przeprowadzki i się do niej przygotować.
Co znajdzie się w mieszkaniu? Już przy umowie przedwstępnej warto ustalić, jakie wyposażenie pozostanie się w mieszkaniu.

Cena mieszkania w Bydgoszczy powinna być adekwatna do jego stanu i wielkości. Często ta znajdująca się w ogłoszeniu, nie jest ceną ostateczną, dlatego warto przystąpić do negocjacji.


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]