Chcesz czerpać dochody z wynajmu mieszkania? Przeczytaj!

Sierpień i wrzesień to raj dla wynajmujących mieszkania. Zbliża się rok akademicki, studenci na potęgę szukają nieruchomości, w których mogliby spokojnie przeżyć kolejny rok nauki. Do tego w Bydgoszczy ciągle przybywa miejsc pracy, duże firmy sprowadzają pracowników z innych miast, a nawet z zagranicy, a każdy z nich gdzieś mieszkać musi… Wynajmuje się wszystko: kawalerki dla singli i par, większe mieszkania rozbite na pokoje dla studentów, partery domów i całe domy dla pracowników…

 


Obserwujemy to na co dzień

Wielu klientów naszego Pośrednictwa Nieruchomości Dobre Miejsce właśnie teraz kupuje w Bydgoszczy nieruchomości stricte z ideą ich dalszego wynajmu. Wiemy, co im doradzić, znamy rynek i perspektywy najmu mieszkania czy domu w określonej lokalizacji. Pomagamy im nie tylko w zakupie, ale i w wynajmie kupionego lokalu.

Wynajem mieszkania to jednak nie taka prosta sprawa, jakby się nam wydawało. Jakby nie patrzeć, powierzamy w końcu komuś obcemu część swojego majątku, prawda? Nie wiemy, czy potencjalny najemca faktycznie będzie regularnie płacił rachunki za mieszkanie, czy go nie zniszczy, nie zdemoluje, a w końcu – czy na pewno się z niego wyprowadzi po wygaśnięciu umowy najmu?

Praktyczne rady, które pomogą Wam maksymalnie zabezpieczyć swoje interesy jako właściciela wynajmowanej nieruchomości

  1. Zacznij od lektury zapisów „Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego”. Wiem, brzmi nuuudnieJ Ale musisz być świadomy praw i obowiązków ciążących na Tobie jako wynajmującym oraz tych obciążających najemcę. Pamiętasz, że nie masz prawa wejść do wynajmowanego przez siebie mieszkania, jeśli się nie umówiłeś wcześniej z najemcą? Jeśli w łazience przepali się żarówka, nie musisz przyjeżdżać, by ją wymienić; ale awaria instalacji elektrycznej to już coś, co obciąża Ciebie i Twój budżet! Zepsuta pralka? Zmywarka nie chce działać? Upewnij się, za jakie szkody odpowiadasz Ty, a za jakie najemca nieruchomości.
  2. Nie bój się pytać! Dochodzi do prezentacji mieszkania czy domu. Kim jest potencjalny najemca? Gdzie pracuje? Na jaki czas ma zawartą umowę o pracę? Czy może ją okazać? Jak długo wynajmował poprzednie mieszkanie lub dom? Czy można porozmawiać z jego poprzednim wynajmującym?
    Wiem, czasami jest nam nieswojo wypytywać o takie rzeczy obcą osobę. Ale tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zdobyć podstawowe informacje o najemcy i zweryfikować np. jego możliwości terminowego regulowania czynszu. Jako pośrednik nieruchomości nie mam z tym kłopotu – w końcu muszę zrobić wszystko, by maksymalnie zadbać o interesy właściciela nieruchomości. Spróbuj, Tobie też się uda!
  3. Przygotuj dobrą umowę. Wzór umowy najmu ściągnięty z pierwszej lepszej strony internetowej to nie do końca dobry pomysł… Nie zapomnij o tym, by w umowie określić sposoby wzajemnego kontaktu (telefon, mail, sms). Potwierdź, czy wraz z najemcami w mieszkaniu będą mogły zamieszkiwać również ich dzieci. Czy zgadzasz się na zwierzęta? Czy w lokalu można palić? Czy przed jego zdaniem, na koniec umowy, najemcy mają go odmalować, czy nie muszą? Jakie meble pozostawiasz najemcy? Określ w umowie wszystko to, co jest dla Ciebie szczególnie ważne!
  4. Najem zwykły czy okazjonalny? Najem zwykły to umowa na piśmie regulująca prawa i obowiązki stron stosunku najmu, a także określająca zasady i warunki wynajęcia domu czy mieszkania. Przy tego typu umowie Twoje interesy nie są jednak w pełni zabezpieczone: wystarczy, że najemca przestanie Ci płacić i nie będzie chciał się z lokalu  wyprowadzić – pozbycie się takiego „lokatora” zgodnie z prawem jest niestety długotrwałą procedurą. Pamiętaj, że czas od 1 listopada do 31 marca to „okres ochronny”, gdzie nikogo nie wolno eksmitować. Kobiety z dzieckiem nie wolno wyeksmitować nawet latem, tak samo np. osoby niepełnosprawnej. Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz miał kłopotów z nieuczciwym najemcą, ale – dmuchając na zimne  pomyśl o najmie okazjonalnym.
  5. Najem okazjonalny to zwykła umowa najmu, ale wzbogacona o 2 obowiązkowe załączniki. Po pierwsze, najemcy muszą w ciągu 14 dni od jej podpisania stawić się w kancelarii notarialnej i złożyć oświadczenie o poddaniu się egzekucji co do opróżnienia i wydania wynajmowanej nieruchomości. W takim oświadczeniu podają również dane osoby, która „w razie czego” przyjmie ich pod swój dach. Po drugie, ta osoba dodatkowo potwierdza to swoje zobowiązanie w osobnym oświadczeniu, które może, ale nie musi być podpisane w obecności notariusza. Te dwa dokumenty przechowuj wraz z umową przez cały okres najmu. Gwarantują Ci one, że w razie notorycznych problemów z uciążliwym najemcą nie będziesz musiał przeprowadzać długotrwałego i kosztownego postępowania sądowego, tylko skorzystasz z uproszczonej procedury dochodzenia roszczeń – pójdziesz z aktem o poddaniu się egzekucji do sądu, sąd w trybie przyspieszonym ma obowiązek przydzielić Ci komornika, a ten eksmituje najemcę pod wskazany adres. Acha, i pamiętaj, by w ciągu 2 tygodni od podpisania umowy zgłosić ten fakt Naczelnikowi Urzędu Skarbowego – bez tego najem okazjonalny nie zadziała!

To tylko podstawowe informacje odnośnie wynajmu nieruchomości. Jeśli chcesz porozmawiać o możliwościach współpracy w tym zakresie, serdecznie zapraszam do kontaktu. Jeśli zaś szukasz lokalu do wynajęcia, przejrzyj nasze aktualne oferty!

Pozdrawiam

Magdalena Taczyńska


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]